Zhrnutie lekcie na tému "Cestovanie do fotogalérie" Geometrické tvary ". osnova hodiny matematiky (staršia skupina) na danú tému

Smerovanie

organizované vzdelávacie aktivity

pre strednú skupinu č.3

Dátum: 17.01.2017

Vzdelávacia oblasť : "Kognícia"

kapitola: FEMP

téma: "valec"

Cieľ: Poboznámiť deti s geometrickým telesom - valcom na základe zrakovo-hmatového vyšetrenia.

Úlohy:

O.Z .: Naučte deti pomenovaťvlastnostivalec,klasifikovať podľa rôznych kritérií

a korelovať tvar predmetov s geometrickými tvarmi.

R.Z.: Rozvíjať kognitívny záujem u detí;

V.Z.: Rozvíjať záujem o kognitívne a výskumné aktivity, samostatnosť, aktivitu.

Práca so slovnou zásobou : valec.

Dvojjazyčná zložka : telo - hustota.

Vybavenie: pomocné obrázky, ktoré zobrazujú pohár, klobásu, klobúkvalec, jarcylindrický, lepiaca tyčinka, 5 ceruziek pre každé dieťa, listy bieleho papiera, valce, farebné ceruzky.

Vychovávateľ: Proskuryakova V.G.

Etapy

činnosti

Opatrovateľské akcie

Detské akcie

Motivačný

stimul

Chlapci, pozrite, niekto stratil cylindr!

Ale toto nie je obyčajný cylindr, ale magický. Valec sa dá objať prstami alebo dlaňou?

Chlapci, keďže vieme objať predmet, znamená to, že má objem.

odkiaľ prišiel?

Poďme sa na to pozrieť.

Vo vnútri nič nie je.

Možno skúsime vysloviť magické kúzlo?

Prstová hra „Kúzelné slová“

Objavuje sa zázračný zázrak

Ukážte naše deti

Dvere otvor kúzlo,

Mágia volá sama so sebou!

Chlapci, po čarovaní » vo valci sa objavila zaujímavá úloha, ale veľmi náročná úloha - ktorú musíme splniť, vypracovať pas pre geometrické teleso "valec".

Pas je dokument, v ktorom musíme povedať a uviesť všetko o valci. To znamená, že na vypracovanie „pasu“ musíme zistiť všetky tajomstvá a tajomstvá geometrického telesa – valca.

Deti pozorne počúvajú učiteľa.

Hovoria čarovné kúzlo.

stlačiť – uvoľniť prsty

„Spinner» ruky,

biť päsťou na päsť, rozpažiť ruky

"motýľ" prsty.

Organizačné

Vyhľadávanie

Chlapci, pozrite sa do nášho "magického valca" sú obrázky-tipy.

Na obrázkoch je pohár, klobása, cylindr , jar cylindrický, lepidlo.

Čo si všimol spoločné na týchto obrázkoch?

V skutočnosti majú všetky predmety podobný tvar.

Sú tieto položky z rovnakého materiálu?

Ich veľkosť? Farba? Vymenovanie?

Chlapci, predmety tohto tvaru sa nazývajú valce. .

VALEC:

Priatelia mi hovoria valec.

Vyzerá to ako kornútok zmrzliny.

Vyzerá ako stĺp v starej katedrále,

Vyzerá to ako poleno a stĺp v plote.

Výborne chlapci!

Ako sa volá táto figúrka?

Dá sa valec zrolovať?

Je možné dodať valec?

Nájsť valce na svojich stoloch.

Teraz venujte pozornosť obrázkom, na ktorých sú valcové objekty prvkami: delo, budova so stĺpmi, strom, okrúhle stĺpy.

Vieš prečo valec tzv?

Kedysi dávno, keď ešte neboli autá, ľudia presúvali ťažké predmety pomocou kmeňov stromov. Myslite - ako?

Chlapci, vezmite päť valcov rovnakého priemeru (ceruzky).

Predstavte si, že kocka je veľmi ťažké závažie, ktoré je potrebné presúvať z jedného konca stola na druhý pomocou valcov . Ukazuje sa, že valec sa môže otáčať.

Slovo « valec » preložené z gréčtiny - "klzisko", "valec". » .

Jednou z jeho vlastností je, že sa dá rolovať.

Chlapci, navrhujem nájsť valcové predmety v skupine.

Pozrite sa na tabuľku, sú tam rôzne valce .

Chlapci, navrhujem nájsť valce, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom rovnaké, a pomenovať a ukázať znaky rozdielu.

Napríklad valce , rovnaká výška,

ale môžu sa líšiť v hrúbke, farbe, materiáli, z ktorého sú vyrobené: z papiera, plastelínu, vezmite plast, kov, drevo.

Telesná výchova « Zayink a".

Jeden dva tri štyri päť,

Zainka začala jazdiť.

Veľa skákať zainka -

Skočil 10-krát!

Hra: "Pasový úrad".

To znamená, že pomocou takýchto valcov je možné pohybovať nákladom, pretože valec má na oboch stranách rovnaké kruhy. Ukazuje sa, že valec na oboch stranách skrýva geometrický obrazec - kruh. Kruh je plochý geometrický obrazec... Samozrejme si pamätáte, že valec sa dá objať prstami ruky alebo dlaňou, a keďže môžeme objať predmet, znamená to, že má objem.

Valec je trojrozmerná postava.

Položím valec na stôl a vy sa posaďte tak, aby bola postava vo výške očí.

Chlapci, čo vidíte a ako to môžete načrtnúť?

Teraz odbočujem valec niekoľkokrát, čo vidíš?

Takže, ak chcú hovoriť o valci , robia to takto:

Toto je „pas“ postavy.

Čo sa z toho dá naučiť?

O výške valca, jeho hrúbke.

Chlapci, ak sa pripojíte valec na obdĺžnik v strede valca je skrytý geometrický obrazec - obdĺžnik a základne valca - ku kruhom, a tak sme vytvorili « pas » jeho vlastníkom.

Na stoloch máte rôzne valce .

Chlapci, každý z vás by sa mal vyrovnať « pas » , váš valec . Priložte valec do stredu listu, obkreslite valec ceruzkou - dostanete obdĺžnik, potom valec otočte a obkreslite kruhy ceruzkou a namaľte v rovnakej farbe ako váš valec.

Takže "pasy" sú pripravené.

Deti si prezerajú obrázky a pomenúvajú ich.

Odpovede detí.

Deti počúvajú učiteľa.

Valec.

Valec je možné zrolovať.

Valec je možné dodať.

Deti spoznávajú vlastnostivalec.

Deti pozorne počúvajú učiteľa.

Deti nazývajú veci ako cylindr.

Deti nachádzajú valce rovnaké vo výške, ale odlišné v iných vlastnostiach a nazývajú ich.

Deti vykonávajú pohyby podľa poetického textu.

Po všetkých úvahách deti prídu na to, že valec má na oboch stranách rovnaké kruhy.

Deti odpovedajú na otázky učiteľa.

Deti si zostavia „pas“, nakreslia kruh okolo valca a vymaľujú geometrické tvary, z ktorých sa valec skladá.

Reflexívne

nápravné

- Čo nové sme sa dnes naučili?

čo ste stretli?

Myslíte si, že sa nám podarilo vypracovať „pas“ valca a dozvedieť sa všetko o geometrickom telese – valci?
- Ak áno - ukážte zelenú dlaň, ak nie - tak červenú.

Odpovedá na otázky. Hodnotiť ich prácu.

Ocakavane vysledky:

vedieť: geometrické teleso - valec.

Mať : predstavy oklasifikácia valca podľa znakov korelácie s tvarmi geometrických útvarov.

Byť schopný: pomenovať predmety podobné valcu, nájsť znaky a vlastnosti valca zrakovo-hmatovým spôsobom.

Matematika

Lekcia FEMP v strednej skupine
"Pomôžme cárovi nájsť princeznú"

Pripravila: G. M. Efremová,
vychovávateľka I. štvrte kategórie MBDOU
D / s č. 80 "Rechenka", Naberezhnye Chelny

Obsah softvéru:

  1. Učte porovnávaním predmetov v dĺžke, šírke. Označte výsledky porovnania vhodnými slovami.
  2. Pokračujte v rozvíjaní schopnosti detí orientovať sa na papieri (nájdite pravý, ľavý, horný, dolný roh, stred) Na upevnenie vedomostí o číselnom rade, číslach nasledujúceho a predchádzajúceho. Upevniť si poznatky o geometrických telesách, vedieť ich klasifikovať.
  3. Kultivovať schopnosť počúvať a počuť jeden druhého.

Materiál na lekciu :

List papiera, geometrické tvary

Pásiky rôznych dĺžok, rôznych farieb

Čísla od 0 do 8

Objemové geometrické telesá

- "jaskyňa"

- "pasy" geometrických telies

Bábika princezná

Hudobné kladivo, metalofón, magnetofón

Ukazovateľ, stojan.

POSTUP VYUČOVANIA

Úvodná časť:

Bol raz jeden kráľ. A mal krásnu dcéru. Raz sa kráľ pustil do svojich vecí a princezná zostala sama doma. Vyšla na prechádzku do záhrady. Zrazu sa strhol silný vietor, zdvihol princeznú a odniesol ju do ďalekého kráľovstva, do tridsiateho štátu. Kráľ sa vrátil, nevidel žiadnu princeznú. Bol zarmútený, posadil sa a nevedel, ako si pomôcť smútku.

Chlapi, pomôžme kráľovi, poďme k jeho dcére - princeznej. A nebudete sa báť ťažkostí. Potom zatvorte oči a prenesieme sa do rozprávky.

"Držte sa pevne za ruky - okamžite sa ocitnite v rozprávke!"

Tu sme v rozprávke. Na ceste nás čaká množstvo rôznych úloh, ktoré musíme splniť.

Prvá úloha. Choďte k stolom, sadnite si na stoličky. Pozri, mám mapu. Pozrite sa na ňu pozorne. A teraz to odstránim a vy musíte nakresliť rovnakú mapu.

Čo je v pravom hornom rohu?

Čo je naľavo?

Kde sú trojuholník a štvorec?

čo je v strede?

Kto vám povie o celej mape?

S touto úlohou sme sa vyrovnali. Teraz môžete ísť ďalej.

Pred nami je niekoľko ciest, ktorú si vybrať?

Ak pôjdete po krátkej, dostanete sa ku koshcheya, ak pôjdete po dlhej, nájdete princeznú!

Na stole sú stopy, aké sú? (rôzna farba, dĺžka).

Porovnávajme, nájdime najkratšie, najdlhšie. A čo zelený koberec? Ako môžete merať stopy? Rozložte ich od najdlhších po najkratšie. Teraz to skontrolujem, nepoviem, kto urobil správnu vec a koho potľapkám po hlave, goth a urobil správnu prácu.

(Zatvor oči)

Teraz poďme na naše kone, poďme lietať rýchlejšie! Cink-cink-cink. Prišli sme do lesa.

Čo rastie v lese?

Aké sú tam stromy?

A aké sú kmene stromov? (tučný chudý)

Pozrite sa na popadané stromy na našej ceste. Zosadnime z koní a prekročme ich. A tu preteká pramienok. A aké sú toky (široký, úzky, plytký, hlboký)... Preskočíme cez potok.

Oh, zdá sa, že sme sa stratili, dostali sme sa do labyrintu. Môžeme sa dostať von z bludiska, ak urobíme magickú poznámku. Na stole máte čísla. Je potrebné ich usporiadať v poriadku.

Počítajte od 1 do 8.

Počítajte spätne

Pomenujte susedov čísla 5, 7.

Aké je číslo pred 4, po 2 atď.

Pozri, vybudoval som aj digitálny segment (1, 2, 4, 3, 5, 6, 7, 8) , (Čo je zle).

S touto úlohou sme sa vyrovnali. Výborne!

Chlapci, nejaká jaskyňa. A v ňom žije lesná príšera - Shur Ale. Ďalej nás nepustí. Čo robiť? (naplňte jaskyňu kameňmi).

Ale nemáme žiadne kamene. Ako môžete uzavrieť vchod do jaskyne? Máme geometrické telesá.

Pozri, tu sú pasy geometrických telies. Ukážem ti ich a ty ich potichu pomenuješ a pomaly položíš vchod do jaskyne. Rozprávame sa potichu, kým Shur Ale zaspal. Tak uzavreli vchod do jaskyne.

Chlapci, poďte ku mne. Išli sme k dverám. Zdá sa mi, že za ňou niekto stojí, ale dvere sa otvoria, ak uhádneme, koľkokrát odbili hodiny. 2, 3, 4 (klopanie kladivom, počítanie podľa ucha).

Ozve sa metalofón, dvere sa otvoria. Sedí tam princezná. Princezná ďakuje deťom, že sa nezľakli ťažkostí. Pýta sa, ktorá úloha bola ťažká a ktorá sa vám páčila viac.

Chlapci, ako môžete povedať kráľovi, že sme našli jeho dcéru, princeznú? (list, telegram, inzerát v novinách, v programe „Počkaj ma“)

Textová časť publikácie

Štátna rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola č. 23 Krasnogvardeisky okres Petrohrad Abstrakt kontinuálnych vzdelávacích aktivít vo vzdelávacej oblasti "Kognitívny rozvoj" pre deti stredného veku Téma: "Geometrické útvary" Pedagóg: O. Lovikova
Použité technológie:
* Technológia osobnostne orientovanej interakcie učiteľa s deťmi; * Technológia prístupu činnosti; * Herné technológie; * technológie šetriace zdravie; Petrohrad 2015 1

Názov:
"Zimná rozprávka"
Cieľ:
formovanie predstáv detí o geometrických tvaroch, schopnosť rozpoznávať ich v prostredí.
Úlohy:

1. Vzdelávacie:
- Aktualizovať predstavy detí o študovaných geometrických telesách v novej problémovej situácii; - Pokračujte v cvičení na účte do 5; - Naučte sa nájsť chýbajúce číslo; - Pokračovať v učení sa určovať lineárnu postupnosť objektov; - Posilniť pojmy "úzky - široký", "dlhý - krátky". - Cvičte deti, aby porovnávali ploché geometrické tvary s priestorovými telesami;
2. Rozvíjanie:
- Rozvíjať mentálne operácie: porovnávanie, analýza. - Rozvíjať jemné motorické schopnosti svalov prstov. - Rozvíjať komunikačné schopnosti. - Rozvíjať schopnosť hádať hádanky.
3. Vzdelávacie:
- podporovať záujem o matematiku; - Kultivovať schopnosť pracovať v tíme pomocou písomiek. - Vychovávať zvedavosť, samostatnosť; - Kultivovať schopnosť počúvať otázky dospelého a odpovede iných detí až do konca.
Materiály pre spoločné kontinuálne vzdelávanie

aktivity:
hračka veverička, „pasy“ geometrických telies, kužeľ, kocka, guľa, valec, čísla od 1 do 5, široké a úzke pruhy bielej farby, viacfarebné štipce na prádlo, karty s nakreslenými geometrickými obrazcami (kruh, štvorec, trojuholník), „úlomky magického zrkadla“, 6 obálok.
Organizácia detí:
skupina
Integrácia vzdelávacích oblastí:
PA „Kognitívny rozvoj“, PA „Sociálny a komunikačný rozvoj“, PA „Rozvoj reči“, PA „Fyzický rozvoj“, PA „Umelecký a estetický rozvoj“. 2

Priebeh spoločných kontinuálnych vzdelávacích aktivít:

Učiteľské aktivity

Detské aktivity
Učiteľ kontroluje samostatnú činnosť detí.
Časť 1. Moment prekvapenia,

motivácia:
V skupine je počuť hlasný telefónny hovor. Učiteľ hovorí nahlas: - Ako!? ... Dedo Mrázovi sa stal problém!? ​​... Takže ... Takže ... vidím. Vypne telefón. - Chlapci! Santa Clausa očarila zlá Baba Yaga. Obyvatelia rozprávkového lesa vás žiadajú, aby ste im pomohli odčarovať Santa Clausa. dobre? Pomôžme im? - Aby ste to dosiahli, musíte prekonať ťažkosti a dokončiť úlohy. Úlohy budú ťažké, ale zaujímavé. A naše priateľstvo nám v tom pomôže. pripravený? - Potom ideme do rozprávkového lesa. Otočte sa a ocitnite sa v rozprávkovom lese.
Časť 2. Hracie cvičenia:
Tu sme v rozprávkovom lese. - Pozrite, chlapi, skrýva sa niekto pod vianočným stromčekom? Hádanka: Cválanie po konároch, Áno, nie vták, Ryšavka, Deti sa venujú samostatným činnostiam. Deti začínajú so záujmom počúvať rozhovor učiteľa a približujú sa. Odpovede detí. Túžba pomôcť Santa Clausovi. Odpovede detí. Deti sa otočia a „ocitnú sa v rozprávkovom lese“. Deti sa obzerajú, nájdu vianočný stromček, pozorne počúvajú hádanku. Hádaj hádanku. 3
Nie líška. - Ahoj, Veverička! - Veverička, zavolali nám a povedali, že Santa Claus má problémy a musíme ho naliehavo zachrániť. Veverička. Hraj sa so mnou! - Chlapci, poďme hrať?
Hra „Kde som sa schoval“
Učiteľ ukryje veveričku na rôznych miestach. Veverička súhlasí s pomocou. - Musíte splniť úlohy a zbierať úlomky magického zrkadla. Ak chcete dokončiť prvú úlohu, musíte prejsť dlhou cestou a dostanete sa na „Geometric“ čistinu. pripravený?
Polyanka "Geometric"
Na lúke Belochka vysvetľuje deťom úlohu: - vo vrecku sú ukryté geometrické telesá. Musíte ich pomenovať a dokonca nájsť ich pas. Vyrovnajte sa s touto úlohou - získajte úlomok magického zrkadla. Vychovávateľ: Môžeme? Odpovede detí. (Líška, lišaj, zajac, veverička atď.) Deti pozdravia veveričku, pozerajú sa na ňu. Odpovede detí. Deti hľadajú veveričku. Odpovede detí. Deti kráčajú po dlhej ceste. Odpovede detí. Jedno dieťa vyberie z tašky geometrické telo a pomenuje ho a druhé nájde svoj pas. Ostatné deti skontrolujú, či bola úloha splnená správne. 4
Veverička: Výborne! Urobili sme prácu! Tu je úlomok čarovného zrkadla! Vychovávateľ: - Teraz je čas ísť ďalej. Na splnenie druhej úlohy musíte prejsť po ceste tejto farby (modrá).
Polyanka "Pomocníci"
Na čistinke Veverička ponúka deťom úlohu: - Pomôžte mi rozložiť vitamíny pre veveričky. Pedagóg: - Chlapci, aký je rozdiel medzi vitamínmi? - Aká forma vitamínov by mala byť v krabici? - Akú farbu by mali mať vitamíny? - Aká farba a aká forma vitamínov chýba na spodnej poličke? Čo je podľa vás potrebné urobiť? - Dobre, doplňte chýbajúci vitamín. Deti kráčajú po modrej a dostávajú sa na čistinku „Pomocníci“. Deti si všimnú, že vitamíny sú rôzne. Odpovede detí. (Sú okrúhle, modré, farba, tvar). Odpovede detí. (Žlté, hladké, okrúhle, štvorcové a trojuholníkové). Odpovede detí. (1 modrá, 1 žltá, 1 zelená) Niektoré deti si nečakane všimnú, že je nedostatok vitamínu. Povedzte o tom učiteľovi. Odpovede detí. (Treba doplniť chýbajúci vitamín). Deti uložia na spodnú poličku chýbajúcich 5
Veverička: - Výborne! Urobili sme prácu! Vychovávateľ: -Poď, zohrejeme sa!
Telesná výchova
Ahoj zima - zima, čo si priniesla ako darček? Biely nadýchaný sneh, striebristá jinovatka. Lyže, sánky a korčule, A na stromčeku sú svetielka! -Poď! Veverička: - Aby ste splnili tretiu úlohu, musíte prejsť po ceste z takýchto figúrok. Aké sú tieto čísla?
Polyanka "Veselé postavy"
Veverička ponúka splnenie úlohy: - Na tejto lúke žijú zábavné čísla. Milujú behať, skáču a často zabúdajú na svoje miesto. Čo si myslíte, že musíme urobiť? Učiteľ: - Chlapci, pozrite sa na karty a povedzte mi, aké číslo by sa malo umiestniť na voľné miesto? (Karty sú ponúkané podľa počtu detí, na každej karte chýba jedno z čísel). Veverička: Výborne! Urobili sme prácu! Tu je úlomok čarovného zrkadla. Na splnenie štvrtej úlohy sa deti prechádzajú po cestičke zloženej z čísel. - Čo je to za číslo? vitamín. Deti sa ukláňajú Ruky do strán Podrep, zdvihnite ruku Zdvihnite ruky nahor Simulujte pohyby Vyrobte si baterky Odpovede detí. (Trojuholníky) Odpovede detí. (Je potrebné umiestniť čísla na svoje miesta). Odpovede detí. Odpovede detí. (4) 6
A ocitnú sa na čistinke „Rozprávková ulica“.
"Rozprávková ulica"
Vychovávateľ:
-
Chlapci, vezmite každý prúžok tak, aby červená bodka bola napravo. Pás je ulica. - Povedz mi, sú všetky ulice rovnaké? Je to tak, niektoré ulice sú úzke a iné široké. - A na týchto uliciach postavíme domy z štipcov. Domy na našej ulici budú farebné. Prvý dom je červený. Ďalší dom je modrý. Ďalej nasleduje žltá, zelená a fialová. Došli sme na koniec ulice. Teraz mi povedz, kde je ten modrý dom? - A ten červený? - Žltá? - Fialová? - Zelená? Veverička: Výborne! Urobili sme prácu! Tu je úlomok čarovného zrkadla. - Pokračuj.
Polyanka "Vtipné figúrky"
Veverička vysvetľuje deťom úlohu: do každého tvaru nakreslite to, čo je znázornené na obrázku. Učiteľ: - Pozrite sa na postavy, ktoré sú nakreslené na obrázku. Aké sú tieto čísla? - Správny! Do každého tvaru nakreslite to, čo je nakreslené Deti berú pruhy. Porovnajte ich rôznymi spôsobmi. Aplikovať, aplikovať. Odpovede detí. Deti stavajú domy pomocou štipcov. Odpovede detí. (Na druhom). (Na prvom). (Na treťom). (Na piatom). (Na štvrtom). Preskúmajte postavy na obrázku. Odpovede detí. (trojuholník, kruh, štvorec). 7
obrázok. Veverička: - Výborne! Splnili ste všetky úlohy! Tu je posledný úlomok magického zrkadla. Pozbieral všetky črepy. Teraz ich musíte zbierať. (Črepy sú očíslované od 1 do 5). - Chlapci, pozrite sa, čo sa stalo! Učiteľ ukazuje deťom obrázok Santa Clausa. Vychovávateľ: - Výborne, chlapci! Pomohli ste Santa Clausovi. Teraz je čas vrátiť sa do škôlky. "Otoč sa a ocitni sa v škôlke."
odraz:
kde sme dnes boli? čo robili? Bolo pre vás ľahké splniť úlohy? Ktoré úlohy sa vám páčili viac? Zbohom! Deti kreslia. Deti sú šťastné. Deti zbierajú úlomky, skúmajú, čo sa stalo. Otec Frost! Deti sa otáčajú. Odpovede detí. Zbohom! osem

Oksana Terro
Geometrické telesá

Zhrnutie záverečnej hodiny o rozvoji matematických reprezentácií detí v strednej skupine.

Téma: « Geometrické telesá»

Cieľ: Prispieť k formovaniu predstáv o geometrické telesá, schopnosť rozpoznávať predmety známych geometrický formy v prostredí; opravte skóre na 5, myšlienku čísel a čísel do 5.

Integrácia vzdelávania oblasti: "poznanie"(tvorba základných matematických pojmov, kognitívne výskumné aktivity), "komunikácia".

Druhy detských aktivít: hranie, komunikovanie, kognitívne a výskumné.

Úlohy:

Trénujte schopnosť plochej korelácie geometrický postavy s priestorovými telá, rozvíjať myšlienkové pochody. Trénujte schopnosť nájsť geometrický tvorí v okolitých objektoch.

Posilniť radové číslo do 5, rozvíjať komunikačné schopnosti.

Pokračovať vo vyučovaní triediť predmety, rozvíjať mentálne operácií: porovnanie, analýza, zovšeobecnenie.

Plánované výsledky: má základné znalosti geometrické tvary; udržiava potrebný stav v pamäti pri vykonávaní matematických úkonov a pôsobí sústredene 15-20 minút.

Vybavenie: hry "Štvrtá extra", "Kaleidoskop", "Porovnať položky", maľované autá s pruhmi rôznych veľkostí, Dieneshove bloky, Rozprávková bábika, "pasy" geometrické telesá: štvorec, kruh, obdĺžnik, trojuholník a magická taška, píšťalka, lopta.

Príprava na hodinu - Písanie súhrnu, príprava materiálu, štúdium literatúry.

Štruktúra lekcie:

1. Komunikačná hra "Ahoj môj priateľ"

2 .. D \ I "Kaleidoskop"

3. D \ I "Skryť zajačika"

4. D \ I "Zbierajte huby do košíka"

5. D \ I "Magická taška"

6. D \ I "Porovnať položky"

7. Zhrnutie lekcie:

GCD pohyb:

Komunikačná hra "Ahoj môj priateľ"

Deti sú voľne roztrúsené.

Vychovávateľ:

Pozdravte hostí. Povedzte, chlapci, pozdravili ste sa dnes ráno všetci? Znova sa pozdravme, ale nie slovami, ale nosmi. (Uši, ramená, brucho, kolená)... Teraz spojme ruky a urobme malý kruh. Zdvihnime ruky a pozdravme slnko, cítime jeho teplo a teraz si toto teplo dajme navzájom. (Spustite dlane uzavreté loďou pred vami, fúknite na ne).

Pani učiteľka, chlapci, pozrite sa, že nám prišiel list, prečítajme si ho. V krajine problémy s geometrickými tvarmi... Obyvatelia geometrický krajiny žiadajú o pomoc pri úteku pred zlou hranolovou vílou. Aby ste to dosiahli, musíte prekonať ťažkosti na dokončenie mnohých úloh. Pomôžeme obyvateľom krajiny geometrické tvary?

Zvládneme to? Cesta je dlhá, a preto pôjdeme vlakom. DI "Kaleidoskop" Tu sú lístky (karta s geometrický obrazec, a rôzne farby)., pozorne si pozrite, ktorý z nich geometrický obrazec, a aká farba je nakreslená na vašej karte, to isté treba nájsť aj na stoličke, toto bude číslo sedadla v našom vlaku. Píšťal, vlak odchádza.

Stanica jedna "Pomoc"

Hra "Skryť zajačika"

Vychovávateľ: Prvá stanica, vystúpte. My chlapi musíme pomôcť zajacovi. Zajac sa skryl pred vlkom v dome, musíte zavrieť dvere v dome, ale dvere vyzerajú ako geometrické obrazce... Musíte vyzdvihnúť dvere do domu. S touto úlohou ste sa vyrovnali! Výborne!

Stanica dva "Soberayka"

Hra "Zbierajte huby do košíka"

Vychovávateľ: Druhá stanica, vystúpte. Išiel ježko po lese a našiel hríby, pomôžme mu nazbierať hríby do košíka.

A s touto úlohou sa vyrovnali! Výborne! Uvidíme, aký úspech budete mať nabudúce. Vlak odchádza. (píšťalka).

Stanica tri « Geometrické»

Hra "Magická taška"

Vychovávateľ: Čo si pre nás zlá víla pripravila tentokrát. Pozrite sa na túto magickú tašku. Musíte to zistiť dotykom bez toho, aby ste sa pozerali geometrický tvar, a nájsť jeho pas -. Nemôžete, dobre si to zistite - vždy sedia vo vreci.

Vychovávateľ:

Môžeme? Poďme vo dvojici. Jeden sa hmatom pokúsi zistiť, kto tam sedí, druhý nájde jeho pas. Ostatné deti skontrolujú, či bola úloha splnená správne.

Vychovávateľ: Výborne a zvládol som túto úlohu! Tu je ďalšia úloha. Tu mám svoje čarovné domčeky, v ktorých bývajú geometrické obrazce... Pozrime sa, ako dobre ich poznáte.

Zvážte, že musíte pracovať vo dvojiciach a priateľsky, potom zvládnete všetky moje úlohy.

Na stôl položte 4 modré trojuholníky.

Dobre. Pridajte k nim 3 žlté kruhy.

Výborne! Umiestnite 5 červených štvorcov nižšie.

Dobre. Umiestnite 1 obdĺžnik ešte nižšie.

Teraz vložte 1 modrý kruh.

Výborne! Všetky úlohy sme zvládli tak dobre.

Stanica štyri "automobilový"

Hra "Porovnať položky"

Vychovávateľ: Povedzte chlapom, čo preváža kamión? Odpovede detí (kamene, piesok, polená) Správny. Pozrite sa a povedzte mi, akú majú veľkosť? Odpovede detí (široký, úzky, dlhý, krátky) Chlapci, pozrite sa na tabuľku, sú tam 4 nákladné autá a viac kmeňov rôznych veľkostí... Musíte naložiť polená správnym smerom na stroje. V žltom aute - široké polená, modré auto - krátke polená, fialové auto - úzke polená, zelené auto - dlhé polená. Ak sa vy a ja s touto úlohou nevyrovnáme, nebudeme môcť zachrániť obyvateľov geometrická krajina.

Výborne! So všetkými úlohami sme si poradili tak dobre, že som sa nestala zlou, ale dobrou vílou. Je pekné byť láskavý. Zachránili ste všetkých obyvateľov. Ďakujem vám chlapci. Je čas, aby ste išli vlakom, ktorý odchádza. Čakáme vás znova. Zbohom. Vraciame sa do škôlky.

Zhrnutie lekcie:

kde sme dnes boli?

čo sa vám najviac páčilo?

čo sa ti darilo najlepšie?

Akú hru by ste si chceli znova zahrať?

odbor školstva Správy MČ Kolomna

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

materská škola číslo 15 "Firefly"

Zhrnutie lekcie na danú tému

„Vycestujte do fotogalérie Geometrické tvary.

Vychovávateľ

najvyššej kvalifikačnej kategórii

Murašová Elena Anatolievna

g. Kolomná 2015

Úlohy:

  1. vytvoriť si predstavu o tom, ako sa líšia ploché a priestorové (objemové) postavy a z akých prvkov sa priestorové postavy skladajú;
  2. formovať skúsenosť sebaprekonania ťažkostí pod
    vedenie vychovávateľa na základe reflektívnej metódy, upevniť
    metóda konania „ak niečo neviem, prídem na to sám a potom sa skontrolujem podľa učebnice“;
  3. zopakovať si názvy preberaných geometrických útvarov, schopnosť ich rozpoznať a pomenovať, trénovať zručnosť počítania, schopnosť riešiť jednoduché úlohy na sčítanie a odčítanie;
  4. trénovať sebaovládanie, mentálne operácie - analýza, syntéza, porovnávanie, zovšeobecňovanie, klasifikácia, rozvíjať pozornosť, pamäť, reč, predstavivosť, logické a variabilné myslenie, jemnú motoriku rúk, iniciatívu, kreativitu, komunikatívne vlastnosti.

MATERIÁLY NA LEKCIU:

Demo materiál:

  1. Geometrické tvary obdĺžnikový hranol, kocka, guľa, hranol, pyramída, kužeľ, valec, kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik, stolová lampa,.
  1. "Pasy" objemových čísel.

Výdaj:

  1. Kartičky s obrázkom predmetov v tvare gule, kocky, hranola, ihlanu, valca, kužeľa (pre každého jeden) k úlohe 2.2.
  2. Kocka, guľa, kruh, štvorec, valec, kužeľ.
  3. Kocka, obdĺžnikový hranol, valec, kužeľ, pyramída, guľa. Kartičky (čiernobiele "fotografie") s obrázkom kruhu, trojuholníka, obdĺžnika, štvorca. Kartičky (čiernobiele "fotografie") s obrázkom kocky, pravouhlého kvádra, valca, kužeľa, pyramídy, gule.
  4. Jedna karta pre úlohu 2.1 pre každé dieťa.
  1. Pracovný list k úlohe 5.2.
  1. Kartičky s číslami od 1 do 10, znamienkami +, -, =.
  2. Karty k úlohe 5.3.

PROCES LEKCIE:

1. Úvod do hernej situácie.

  • Chodíte často s rodičmi do galérií a múzeí?
  • Čo máte na galérii najradšej?

Učiteľ pozve deti, aby išli do fotogalérie, ktorá sa nachádza v krajine geometrických obrazcov, a pozreli sa, aké fotografie sú v nej vystavené.

Hľadáte cestu do Geometric Land?

2. Aktualizácia vedomostí.

2.1. Hra o lístky na autobus

Ako sa môžete dostať do krajiny?

Deti vymenúvajú druhy dopravy. Rozhodujeme sa ísť autobusom. Lístky sú povolené v autobuse.

Učiteľ ukazuje deťom jeden z lístkov – kartičku s odznakmi.

Čo znamená táto ikona (učiteľ ukazuje na číslo 2)? (Množstvo.)

Akú vlastnosť označuje takáto ikona (učiteľ striedavo ukazuje na symboly veľkosti, farby a tvaru)? (Veľkosť, farba, tvar.)

Každé dieťa dostane lístok. Na stoličkách ležia trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa si potrebuje nájsť svoje miesto, teda nájsť geometrické tvary, ktoré má napísané v lístku so symbolmi-ikonami. Dirigent kontroluje lístky a zbiera geometrické tvary do tašky.

Choď. Hudobné cvičenie.

2.2. Hra "Ako to vyzerá?"

Učiteľ hovorí, že vo fotogalérii krajiny geometrických tvarov je strážca. Je povolené len s prihrávkou.

Učiteľ položí na jeden stôl valec a kocku, na druhý kužeľ a guľu a na tretí hranol a pyramídu.

Každé dieťa dostane kartičku s obrázkom predmetu, ktorý vyzerá ako figúrka, nájde ho a priloží kartičku k tejto figúre.

Kontrolu vykonávajú všetky deti, ktoré prechádzajú od stola k stolu.

Učiteľ kladie otázku:

Ako sa volá táto figúrka? (Napríklad kocka.) Čo je to?

Zaznejú všetky odpovede detí, po ktorých učiteľ určí: kocku, guľu, hranol, pyramídu, valec, kužeľ - trojrozmerné postavy. A deti si pamätajú, ktoré postavy sa nazývajú ploché.

Strážcovia pustili deti do fotogalérie.

3. Náročnosť v hernej situácii.

3.1. Hra "Fotografi".

Učiteľ zhromaždí deti okolo seba a povie, že riaditeľ fotogalérie usporiadal výstavu fotografií obyvateľov - geometrických útvarov. Niekto ale nezavrel okno na galérii a vietor odvial všetky fotografie neznámym smerom. Teraz si riaditeľ nevie rady a žiada nás, aby sme mu pomohli.

Ako mu môžeme pomôcť?

Učiteľ si vypočuje možnosti a privedie ich k myšlienke, že každého treba odfotiť znova.

Pomôžete figúrkam odfotiť?

Učiteľ položí lampu a nasmeruje svetlo najskôr na kocku, potom na guľu.

Akú fotku si dostal? (Štvorec, kruh.)

Učiteľ nasmeruje svetlo na valec a rovnobežnosten. Šírka rovnobežnostena sa rovná priemeru valca. Figúrky majú rovnakú výšku.

Akú fotku si dostal? (Obdĺžnik.)
Učiteľ nasmeruje svetlo na kužeľ a pyramídu.

Akú fotku si dostal? (Trojuholník.)

Učiteľ hovorí, že fotografie boli vytlačené vo fotoateliéri, ale boli pomiešané (fotografie sú čiernobiele).

Učiteľ položí na stôl kartičky s obrázkom kruhu, štvorca, trojuholníka, obdĺžnika a na stôl položí kocku, rovnobežnosten, valec, kužeľ, pyramídu, guľu.

Vzniká problém, pretože napríklad obdĺžnik môže byť fotografiou valca aj kvádra.

Podarilo sa vám nájsť fotografie? (Nie, nemohli.)

Prečo by nemohli? (Rovnaká fotografia sa hodí pre rôzne postavy.)

Čo sa teda musíme naučiť? (Musíme sa naučiť fotografovať postavy, aby sa z fotografie dalo presne určiť, ktorá postava bola odfotená.)

4. Objavovanie nových poznatkov.

Ako to môžeme zistiť? (Pokúste sa prísť na odpoveď sami a potom sa porovnajte s učebnicou.)

Všetky návrhy detí sú vypočuté. Učiteľ ich vedie k tomu, aby pochopili, že postavy majú rozdiely, ktoré musia byť znázornené na fotografii. Môžete sa napríklad spýtať detí:

Aký je rozdiel medzi valcom a hranolom?

Na konci diskusie pedagóg uzatvára: objemové postavy by sa mali fotografovať z rôznych uhlov, aby sa ukázali všetky ich vlastnosti.

Učiteľ ukazuje deťom cylindr.

Aká fotografia sa získa, ak sa valec odfotografuje z tejto strany (učiteľ ukáže koniec valca z jednej a z druhej strany)? (Vytvoria sa 2 kruhy.)

Učiteľka ukazuje deťom kresbu – pas cylindra – a hovorí, že táto fotografia hovorí takmer všetko o cylindri, ako pas hovorí takmer všetko o človeku. Toto je teda pas cylindra.

Rovnakým spôsobom sa rozoberá kužeľ, kocka, trojhranný hranol, trojuholníkový ihlan a guľa.

5. Začlenenie nových poznatkov do znalostného systému.

5.1. Hra „Nájdite postavu podľa pasu“

Chlapci, riaditeľ musí nájsť týchto obyvateľov geometrickej krajiny pomocou ich pasov a urobiť novú fotografiu. V opačnom prípade môže byť fotogaléria zatvorená.

Deti dostanú pas jedného geometrického útvaru a dieťa pomocou tohto pasu hľadá geometrický útvar.

Učiteľ hovorí, že fotoateliér teraz vytlačil správne fotografie, ale opäť sú pomiešané (fotografie sú čiernobiele). Deti hľadajú fotku figúrky, ktorú našli.

Pomohli sme riaditeľovi fotogalérie? Dáme foto do galérie.

5.2.Hra "Skladajte a riešte úlohy podľa výkresov."

Deti sedia pri stoloch. Učiteľ im dá hárky k úlohe 5.2.

Učiteľ ponúkne, že zváži prvú fotografiu-pasovú fotografiu.

  • Aké trojrozmerné postavy sa tu dajú odfotiť? (Môžu to byť 2 gule a 5 kociek.)
  • Vymyslite problém s obrázkom.

Úloha môže znieť napríklad takto: „Skupinová fotografia 2 loptičiek a 5 kociek bola urobená vo fotoateliéri. Koľko trojrozmerných postáv je na tejto fotografii?"

  • Čo potrebujete nájsť v úlohe? (Celé.)
  • Ako nájsť celok? (Ak chcete nájsť celok, musíte sčítať časti, to znamená pridať 5. k 2.)
  • Čo vám môže pomôcť získať správnu odpoveď? (Môžete spočítať všetky figúrky na fotografii - toto je celok, môžete použiť počítacie palice, prsty.)

Deti vykonávajú výpočty a odpovedajú: bolo odfotených 7 objemových útvarov.

Popíšte riešenie problému pomocou čísel.

Do 1 minúty deti vyložia na stôl rovnosť z kariet. Existujú dve možné riešenia: 2 + 5 = 7 a 5 + 2 = 7.

O minútu neskôr učiteľ zapíše správne rozhodnutia na tabuľu a deti ich porovnajú s ich prácou a prípadne opravia chyby.

  • Zvážte druhý obrázok.
  • Aké trojrozmerné postavy boli odfotografované? (To môže byť,
    napríklad šišky.)
  • Vymyslite problém s obrázkom. (Fotoateliér urobil 8 fotografií
    šišky. Boli urobené dve fotografie. Koľko zostáva?)

Problém je analyzovaný podobne ako prvý.

5.3. Hra „Sála sôch“

Vo fotogalérii je aj sochárska sieň, kde sú sochy z geometrických tvarov. Chcete sa stať sochárom?

Teraz vám rozdelím karty, zobrazujú pasy niekoľkých geometrických tvarov. Pomocou týchto pasov musíte nájsť všetky postavy a postaviť z nich sochu.

Deti dostanú karty s pasmi. A keď našli všetky postavy, postavili sochy z geometrických útvarov pri stoloch.

Teraz sa naša cesta skončila, je čas pripraviť sa domov.

Nastúpili sme do autobusu a išli domov.

6. Výsledok hodiny. (Úvaha)

Učiteľ zhromaždí deti okolo seba.

  • kde si bol dnes?
  • Aké zaujímavé veci ste robili?
  • Koho si stretol?
  • čo si sa naučil?



chyba: Obsah je chránený!!