Konzultácia pre učiteľov „hodina zdravia a hry“. Rekreačno – herná hodina „Volanie džungle“ v skupine seniorov Rekreačná hracia hodina

Synopsa wellness – hodina hry v seniorská skupina

Téma: Volanie džungle

Cieľ:Organizáciaaktívny oddych detí. Skvalitnenie telesnej výchovy predškolákov, zvýšenie pohybovej aktivity.

Úlohy:

    Povýšiť zdravý imidžživota, podporovať uvádzanie detí do telesnej výchovy a športu.

    Poskytnite deťom potešenie zo športových aktivít.

    Podporovať rozvoj pozitívnych emócií, pocitov vzájomnej pomoci.

    Rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie, poskytovať pomoc a podporu v skupine pri riešení hlavných úloh pri dosahovaní cieľa.

(Video z televíznej relácie „Vitajte v džungli“)

Vychádzajú dva tímy.

Vychovávateľ:

Dnes vás stretne džungľa

Kde žijú dravce a bylinožravce.

A všetci, deti aj dospelí,

Dobrodružstvo a výzva volajú!

Takže všetci hostia sa zhromaždili,

Športovci sú unavení z čakania.

Začína sa nám dovolenka, predstavujú sa tímy.

1.Dravce, 2. Bylinožravce.

1 príkaz:

Rys, Panter, Tiger, Leopard, Lev, Krokodíl.



motto:

Aj keď vyzeráme impozantne,

V našich srdciach sme veľmi láskaví,

Ahojte všetci bylinožravce,

Nemôžeme odísť bez víťazstiev.

2. príkaz:

Slon, Panda, Koala, Zebra, Klokan, Opica.



motto:

Sme tím bylinožravcov

Všetky sú krásne a štíhle.

No a šanca na výhru

Naše sú veľmi veľké!

Vychovávateľ: Džungle…..

deti: Volá sa !!!

Vychovávateľ:

Než začneme s našimi testami, zahrejte sa.

Skoro ráno, skoro ráno, zvieratá vyšli na čistinku

Roztiahnite chrbty k sebe

Urobíme rozcvičku

Kapitán Crab: "Zahrievanie"! (Video na zahrievanie)

Vychovávateľ:

Chlapci, povedzte mi, máte všetci radi dobrodružstvo?

deti : Áno!

Učiteľ: V džungli budeme mať veľa skúšok.

Teraz počúvajte hádanku.

Je s tebou a so mnou

Chodil som s lesnými stehmi.

Turistický kamarát za chrbtom

Na popruhoch s prackami. (Batoh)

deti : Batoh.

Vychovávateľ: Presne tak, ruksak.

Pred prípravou na cestu si však musíme pozbierať batohy a vložiť do nich to najnutnejšie, čo na cestu potrebujeme.

1 výzva „Zbaľte si batoh“

Vychovávateľ: Džungle..

deti : názov!

Vypočujte si pravidlá:

Každý z účastníkov s batohom musí pribehnúť k stolu, kde sú predmety, vziať predmet a vložiť ho do batohu, posledný účastník vezme predmet vloží ho do batohu, zavrie a položí na plecia.

Tím, ktorý zdvihne a nasadí batoh, vyhráva!

Atribúty - stôl, 2 batohy

Položky: 2 fľaše vody, 2 lekárničky, 2 koberčeky, klobúk, hrnček, 2 lyžice, 2 termosky, 2 balíčky sušienok.

Za každé víťazstvo dostávajú bylinožravce banán a dravce kosť.

Vychovávateľ : Tím ste pripravený?

deti : Áno!

Vychovávateľ: Čítaj set Choď!

Zhrnutie výsledkov prvého testu.

Vychovávateľ: Batohy sú zbalené, počasie je pekné, naokolo palmy a bambus.

Opice skáču po stromoch, ozývajú sa hlasy vtákov. A vyšli sme k rieke. Teraz musíte opatrne a rýchlo prekonať prekážku. (Hlasy vtákov)

Vychovávateľ : Džungle!

deti: Vaše meno je!

2 test "Prekážková dráha"

Je potrebné prekonať divoké húštiny a preplávať rieku.

(Prví účastníci na povel prebehnú cez prekážkovú dráhu pozostávajúcu z gymnastickej lavice („rieka“), tunela („húštiny“) a hrbolov.

Bežia okolo orientačného bodu (stoja na podlahe a správajú sa ako tropický strom) a vracajú sa do svojho tímu atď. Tím, ktorý ako prvý prekoná prekážkovú dráhu, vyhráva.

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: Voláš sa!

Vychovávateľ : Sú tímy pripravené?

deti: Áno!

Vychovávateľ : Čítaj set Choď!

Vychovávateľ:

3 tropická žaba výzva

Autor: dažďových pralesovžaby skáču sem a tam

Ako žaby jazdíte na svojich žabách!

Účastníci sú rozdelení do dvojíc (chlapec, dievča), chlapci sú žabky a dievčatá malé žabky! Chlapci musia vziať dievčatá na kus papiera (koberček a malé lano) a vrátiť ich späť. Tím, ktorý pobeží rýchlejšie, vyhráva!

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: Voláš sa!

Vychovávateľ : Čítaj set Choď!

Zhrnutie po teste.

Vychovávateľ:

A teraz je tu hudobná prestávka pre všetkých. Fanúšikovia idú von s nami.

Aram Zam Zam (video)

Účastníci aj fanúšikovia.

Vychovávateľ:

Uspieť

Únava nám neprekáža

Absolvovať všetky súťaže

Pokračujeme v testovaní.

4 test "Seine".

Člen jedného družstva (ostatní sedia) chvíľu chytí hráčov druhého družstva „sieťkou“ (obručou), koľko chytili.(Koho chytili sedieť na lavičke). Potom hráč druhého tímu. Kto chytí najviac, vyhráva. (stopky)

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: zavolajte!

Zhrnutie po teste.

5 zber palmovej výzvy

Tu a tam boli palmy,

Zrazu sa po častiach rozpadli.

Zbierajte kmeň a listy,

Obnovte tie dlane!

Deti striedavo bežia na druhú stranu chodby, berú krabicu, bežia späť. Krabice musíte nastaviť tak, aby ste dostali kmeň palmy. Nalepte listy do poslednej krabice. Kto prvý postaví palmu, vyhráva.

Vychovávateľ : Džungle!

Deti volajú!

Zhrnutie po teste

6 výzva „Bitka vodcov“ (súťaž kapitánov)

Účastníci stoja na dlhej doske. Zoberú mäkký vankúš a na povel« Džungľa volá » , pokúsiť sa zasiahnuť súpera "vankúš"a zraziť ho na podlahu.

Kto opustil tabuľu, prehral.

Zhrnutie po teste.

7 skúšobných „potopených lodí“.

Lode vstúpili do stavidiel (ako stavidlá slúži vodná nádrž).

Deti nosia vodu vo vedrách ku stavidlám, víťazom je tím, ktorého loďka stúpa rýchlejšie zo stavidla.

Vychovávateľ: Džungle.

deti: Vaše meno je!

Vychovávateľ : No, naša cesta džungľou sa skončila. Je čas vypočítať, koľko kostí je u predátorov, koľko banánov u bylinožravcov.

Tím Predators zvíťazil s výsledkom 5/4

Pochvalu si však zaslúžia všetky mužstvá za aktivitu, vzájomnú pomoc, chuť víťaziť.

Ceny preto dostávajú všetci účastníci hry „Call of the Jungle“!

Dovidenia, uvidíme sa čoskoro!

Džungľa volá!

Príloha 1


Wellness - herná hodina

"Vitajte v džungli"

„Hodina hry na zlepšenie zdravia“, technológia na ochranu zdravia, ktorá sa používa v predškolskej vzdelávacej organizácii.

Problém udržiavania a upevňovania zdravia dieťaťa v materská škola bol a zostáva hlavným a určujúcim. Rieši sa z dôvodu širšieho začlenenia zdraviu prospešných technológií do výchovno-vzdelávacieho procesu. Predstavujem Vám rekreačnú a hernú hodinu ako inovatívnu formu práce s predškolákmi. V našej vzdelávacej organizácii sa každé popoludnie koná hodina hry na zlepšenie zdravia. Táto forma práce sa osvedčila nielen preto, že je užitočná, ale aj preto, že je pre deti zaujímavá a vzrušujúca.

Zavedenie rekreačnej a hernej hodiny do denného režimu prispieva k vytvoreniu prostredia psychickej pohody, vytvára podmienky pre rozvoj pohybovej aktivity, formovanie kultúry pohybu, zvyšovanie vitality a upevňovanie zdravia detí. Rekreačná a herná hodina pozostáva z 2 blokov. Areál sa buduje rok, každý mesiac nový.

Blok I: „Veľký chlap“ má nasledujúcu štruktúru.

1. Gymnastika prebúdzania vrátane postupného prebúdzania detí a cvičenia na rôzne svalové skupiny. Deti sa prebúdzajú za zvukov hudby. Učiteľka každé dieťa budí individuálne, ľahkým hladkaním a potom robíme 3-4 cviky. Gymnastika začína s prebudenými deťmi, ostatné sa pridávajú, keď sa zobudia. Hudba vyvoláva príjemné, pozitívne emócie. To zaisťuje jemný prechod zo spánku do bdenia.

Cvičenia sa vykonávajú z rôznych pozícií: v ľahu na chrbte, na bruchu, na boku. Dúšky sú sprevádzané básňami v pokojnom, láskavom tóne, môžu obsahovať prvky folklóru. Hlavným pravidlom je vylúčenie náhlych pohybov, ktoré môžu spôsobiť natiahnutie svalov a nadmernú excitáciu. Trvanie gymnastiky v posteli je 2 - 3 minúty.

2. Chôdza po gymnastických dráhach „Zdravie“ je účinným prostriedkom na spevnenie klenby chodidla a jej väziva a je tiež dobrou prevenciou plochých nôh. Toto je technicky najjednoduchšia nekonvenčná metóda vytvrdzovania. Trvanie - 3 minúty.

3. Beh, trvanie 1 minúta.

4. Prechádzame k vonkajšiemu rozvádzaču (trvanie 5 minút). Cvičenia sa vykonávajú na rôznych svalových skupinách: na rukách, trupu, nohách. Všetky cvičenia sú spojené jednou zápletkou, čo zvyšuje záujem, opakujú sa 5-6 krát.

5. Zahrajte si samomasáž, môže sa vykonávať s predmetmi alebo bez nich. Používajú sa gaštany, šišky, orechy, odpadový materiál. Psychika bábätka je zostavená tak, že je takmer nemožné prinútiť ho vykonávať nejaké cvičenia, ak nie sú pre neho zaujímavé. Ale takéto hry s jednoduchými pohybmi a veršovým sprievodom sa konajú pre deti.

Natália Bogatyreva

Cieľ: vytváranie podmienok pre zlepšenie zdravotného stavu detí prostredníctvom optimalizácie pohybovej aktivity a stabilizácie emocionálneho stavu predškolákov.

Úlohy:

Ochrana a posilnenie zdravia predškoláka.

Zlepšiť adaptívne a funkčnosť organizmu.

Zlepšenie duševnej a fyzickej výkonnosti.

Vytváranie podmienok vhodných na zachovanie a posilnenie zdravia predškolákov.

Rozvoj fyzických vlastností: sila, obratnosť, ohybnosť, orientácia v priestore, koordinácia pohybov, rýchlosť, rovnováha, motorická tvorivosť.

Rozvoj motoricko-vôľovej sféry a herných činností detí.

Zvýšenie potreby systematického a samostatného tréningu v „hodinách hry na zlepšenie zdravia“.

Hlavné prvky tried:

Zahriatie motora a nápaditá hra

Hrajte cvičenia

Vonkajšie hry

Objektové hry

Kineziologické cvičenia

Štafety a súťaže

Telesná výchova

Pohybové cvičenia

Dychové cvičenia

Rytmika loga

Naťahovacie prvky

Herné úlohy

Prstová gymnastika

október november

1. "V rozprávkovej krajine."

Motivačná rozcvička „Dobrý les“.

2. Komunikatívna hra „Magic ball“ (podľa princípu hry „Prihraj – sadni“ s využitím loptičiek Su-Jok).

3. Hra "Spider".

Pavúk-pavúk,

Tenké nohy

Červené čižmy.

Nakŕmili sme ťa

Dali sme ti piť

Vychovali sme ťa.

Postavili ma na nohy,

Nútili ma tancovať.

Tancujte koľko chcete

Vyberte si koho chcete.

4. Kineziologické cvičenie formou hry „Slnečný lúč“.

Chlapci sú vyzvaní, aby hádali hádanku:

Denne ráno

Vchádza k nám do okna.

Ak už vstúpil,

Takže ten deň už prišiel.

(slnečný lúč)

Slnečný lúč je kamarát so slnkom (zajačik).

Hráme hru "Sunny Bunny".

Deti ležia na chrbte, telá tvoria kruh - zrkadlo (v strede haly - obruč). Kapitán má v rukách loptu – „slnečný lúč“. Na signál dospelého si detský kapitán sadne a odovzdá loptu do rúk partnera a on sám prijme a. n) Hra končí, keď lopta opäť padne do rúk kapitána. Zaznamenávajú sa deti, ktoré rýchlo a krásne vykonali pohyb.

5. Masáž "Miller".

Deti vstávajú jeden po druhom "vláčikom" a vykonávajú nasledujúce pohyby.

Biely, biely mlynár

Sadol si na oblaky.

(Plieskajú dlaňami po chrbte.)

Z vreca spadol

Biela múka.

(Hývajú sa päsťami.)

Deti sa tešia

Vyrábajú koloboky. (Pohladkajte ho prstami.)

Sánky tancovali

Lyže a korčule. (šúchanie okrajov každej dlane)

Deti sa otočia o 180 stupňov a opäť masírujú.

6. Úvaha "Hviezda priateľstva."

Motto: „Kto sa zaoberá našou hodinou, ten sa v živote usmieva.

Je vždy zdravý a veselý, nikdy ho to neodradí."

Postavme si z dlaní „Hviezdu priateľstva“ na pamiatku nášho stretnutia.

Poznámka

Zahrievací komplex je zameraný na zahriatie všetkých svalových skupín.

Táto hra je zameraná na formovanie záujmu o fyzickú aktivitu a vykonáva všeobecné posilňovacie funkcie.

Hra bude užitočná pre hyperaktívne deti.

Rozvíja orientáciu v priestore, koordináciu pohybov, sebaovládanie.

Rozvíjať u detí silu, vytrvalosť, flexibilitu, obratnosť, koordinačné schopnosti.

Posilnite masážne schopnosti.

Odstránenie psychického stresu, vytvorenie pozitívneho postoja. Vytváranie atmosféry radosti a úspechu.

2. "Veselí malí muži".

1. Tanečná rozcvička „Kukutiki“.

2. Herné úlohy: „Prekážková dráha“.

1. Chôdza po lane rôznymi spôsobmi.

2. Jumping – „klasika“.

3. Plazenie sa ako bruchá pod oblúkmi rôznych výšok.

3. Hracie cvičenia s obručou.

4. Hra "Stan".

Účastníci hry sú rozdelení do troch alebo štyroch podskupín. Každý tvorí svoj vlastný kruh v rohoch lokality. V strede každého kruhu je obruč a v nej sú šály so vzormi. Deti sa držia za ruky, vetujú a vykonávajú príslušné pohyby:

Sme zábavní chlapci (Skok)

Zhromaždime sa všetci v kruhu

(Držať sa za ruky)

Poďme sa hrať a tancovať (tanečné pohyby)

A ponáhľame sa na lúku. (Beží do stredu haly)

S koncom textu sa deti preradia do spoločného kruhu. Uchopia stuhy kolotoča a poskakujú v kruhu na hudbu. Na signál "Staviame stan!" rozbehnite sa k ich obručovým kruhom, vezmite si vreckovky a pretiahnite ich cez hlavu vo forme stanu (strechy). Vyhráva skupina, ktorá ako prvá postaví „stan“.

5. Telesná výchova "Vrabec".

Vrabec sa natiahol, narovnal, zobudil sa.

Hlava trikrát prikývla, žmurkol pravým okom.

Roztiahol labky do strán a kráčal po bidielku.

Prešiel sa, sadol si, zaspieval si vlastnú pieseň: "Chik-tweet-tweet-tweet."

6. Reflexia.

Motto: "Kto športuje, ten sa v živote usmieva."

"Strom našej tvorivosti."

Na konci „hodiny na zlepšenie zdravia a hranie“ deti pripevňujú listy, kvety, plody na strom (jabloň):

Ovocie - hodina sa podarila, podarilo sa.

Kvet - "Som spokojný."

Listy - nie všetko sa podarilo.

Poznámka

Rozcvička je zameraná na rozvoj fantázie a celkovo zlepšenie fyzického a psychického stavu.

Cvičte deti v schopnosti pôsobiť na signál.

Rozvíjať obratnosť, silu, rýchlosť.

Vytváranie atmosféry radosti, komplexné riešenie zdravotných, vzdelávacích a výchovných úloh.

Cvičte deti v schopnosti kotúľať obruč v smere dopredu, rotáciu. Upevniť techniky uchopenia predmetu.

Prispejte k vytvoreniu veselej, aktívnej nálady.

Rozvíjajte schopnosť koordinovať pohyby so všetkými účastníkmi hry.

Vytvorte kultúru pohybu.

Podporujte obnovu dýchania po fyzickej aktivite.

Odstránenie psychického stresu, nálada na tvorivú činnosť.

3. "Vitamíny pre deti".

1. Zahrievacia figurálna hra „Orange“

2. Kineziologické cvičenia vo dvojiciach („banán“, „hrozno“, „citrón“ atď. na želanie detí).

3. Hra-súťaž „Uvar boršč a kompót“.

Jeden tím potrebuje vybrať a preniesť zeleninu na boršč a druhý - ovocie na kompót. Po dokončení úlohy ju môžete zmeniť.

4. Prstová gymnastika "Asistent".

Naša Antoshka umýva riad. (Šúchajte si dlane o seba).

Umýva vidličku, pohár, lyžičku. (Predĺžte prsty od päste, začnite od malíčka).

Umyla som tanierik a pohár.

A pevne zavrel kohútik. (Imitácia pohybov rúk).

5. Hra "Celkom správne!"

Moderátorka číta deťom štvorveršia o rôznych produktoch. Ak hovoria o zdravotných výhodách, všetky deti spoločne povedia: "Správne, správne, úplne správne!" a tlieskať rukami. A ak o tom, čo je zdraviu škodlivé, deti mlčia a podupávajú nohami.

1. Jedzte viac pomarančov, pite lahodnú mrkvovú šťavu,

A potom budete určite veľmi štíhla a vysoká.

2. Ak chceš byť štíhly, musíš milovať sladké veci.

Jedzte cukríky, žuvajte dúhovku, štíhla, staňte sa ako cyprus.

3. Aby ste sa správne stravovali, zapamätáte si radu:

Jedzte ovocie, kašu s maslom, ryby, med a hrozno.

4. Nie zdravšie ako potraviny- chutná zelenina a ovocie.

A Marusa a Danila majú prospech z vitamínov.

5. Naša Lyuba zjedla rožky a strašne ztučnela.

Chce nás navštíviť, ale nemôže preliezť dverami.

6. Ak chcete byť zdraví, jedzte správne,

Jedzte viac vitamínov, nepoznajte choroby.

6. Odraz "Slnko"

Moja nálada je ako: slnko,

slnko s mrakom,

Poznámka

Zahrievanie s prístrojom je zamerané na zlepšenie flexibility.

Aktivácia duševnej činnosti, synchronizácia práce hemisfér, koordinácia akcií.

Rozvíjať pozornosť, rýchlosť, logické myslenie, schopnosť orientovať sa v prostredí.

Rozvíjať schopnosť detí reprodukovať činy a vyslovovať vhodné slová.

Táto gymnastika prispieva k rozvoju reči a pohybov žiakov.

Rozveselte sa a ukončite stretnutie pozitívne.

4. "Záves".

1. Motivačná rozcvička „Cvičenie na gauči“.

2. Hudobno pohybová hra „Ráno začína“.

3. „Veľký štafetový beh“.

Cvičenie. Prekonajte prekážkovú dráhu (plaziť sa na lavičke na koni, navliecť obruč a plaziť sa späť na lavičku, odovzdať štafetu ďalšiemu hráčovi.)

4. Súťaž „Pohyb – nepadni“.

Dva tímy, každý s veľkou lyžicou. Musíte bežať s lyžičkou do hniezda (obruč s malými loptičkami). Účastník beží k hniezdu, vezme loptu, položí ju na lyžicu, beží k obruči na druhom konci haly, vloží loptu a uteká späť. Odovzdajte lyžicu inému členovi tímu.

5. Hra „Štyri kroky“.

6. Reflexia

„Ruky úspechu“.

Rád by som ukončil naše stretnutie pozitívne. Chcel by som dať každému pocit víťazstva a potlesku. Podídem ku ktorémukoľvek členovi našej skupiny a začnem tlieskať. Potom si tento účastník vyberie zo skupiny ďalšieho, ktorému spoločne zatlieskajú. Tretí volí štvrtého atď. Poslednému účastníkovi už tlieska celá skupina.

Poznámka

Podporuje zvýšenie funkčných schopností fyzickej a pohybovej zdatnosti detí.

Formuláre správne držanie tela, kultúra pohybov, pantomimické schopnosti.

Rozvíjať svalový tonus, pohyblivosť kĺbov a ohybnosť chrbtice.

Rozvíjať silu malých svalov paží.

Podporujte zmysel pre komunitu a obchodné partnerstvo.

Rozvíjať schopnosť konať spoločne v súlade s textom hry a mať čas na vykonanie príslušných pohybov.

Prispejte k vytvoreniu stabilnej, veselej nálady.

december – január

5. Krajina "Play".

1. Motivačná rozcvička „Parná lokomotíva – ploštica“.

2. Hra „Ihla a niť“.

Dva tímy si podajú ruky a „ihlou“ prebehnú „hada“ okolo kolkov po kapitánovi a vrátia sa späť.

3. Kineziologické cvičenia s loptami.

Herné cvičenia: "Futbalista", "Basketbalista", "Žonglér", "Vtipné páry".

4. Minúta telesnej kultúry "Hráme s radosťou."

Tu je veľká sklenená kanvica (nafúknuté brucho)

Je to veľmi dôležitý šéf (jedna ruka je na opasku, druhá zobrazuje výtok čajníka).

Tu sú porcelánové poháre (sadnite si, ruky na opasku).

Tu sú porcelánové tanieriky (točenie, kreslenie kruhu rukami).

Stačí zaklopať - rozbijú sa.

Tu sú strieborné lyžice (ruky natiahnuté, zatvorené).

Tu je plastový podnos, priniesol nám prekvapenia.

5. Cvičenie mysle.

Viac sa pohybovať (žiť dlhšie).

Kde je zdravie ... (tam je krása.

Jedzte cesnak a cibuľu - ... (nezaberie chorobu).

Zničíte si zdravie (nemôžete si kúpiť nový).

6. Reflexia.

"Nezabudnite na naše motto - Priateľstvo osvetľuje cestu!"

"Semafory".

Deti trúbia kartami na slová inštruktora telesnej výchovy:

Zelená je úžasná hodina.

Žltá - páčila sa mi, ale nie všetko.

Červená - nepáčila sa mi.

Poznámka

Podporuje vytváranie veselej, veselej nálady u detí.

Rozvíja pozornosť, zrakovú pamäť, priestorovú orientáciu.

Pokračovať vo formovaní zručnosti orientácie v priestore pomocou rôznych variantov detských motorických akcií.

Opravte pohyby detí dýchacími pohybmi hrudníka.

Cvičenie na vykonávanie výrazových pohybov v súlade s textom.

Podporovať kognitívny rozvoj, aktivizovať duševnú aktivitu žiakov.

Získajte radosť z komunikácie a spoločných aktivít.

Zubareva Elena Mstislavovna
Pozícia: vychovávateľka
Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU "Dozor a rehabilitácia v materskej škole č. 274"
lokalita: Krasnojarsk
Názov materiálu: metodický vývoj
téma: Hodina hry na zlepšenie zdravia "Vitamíny sú naši priatelia!"
Dátum zverejnenia: 06.12.2017
kapitola: predškolská výchova

TITULNÁ STRANA

TEST

Plán-náčrt rekreačnej a hernej hodiny

Seniorská skupina

"Vitamíny sú naši priatelia!"

Vzdelávacie:

Naučte deti zaujímať sa o jedlo

nasýtené vitamínmi;

Pomôžte deťom pochopiť, že zdravie závisí od správnej výživy;

Viesť deti k záverom a zovšeobecneniam (o výhodách používania

ovocie, zelenina, zdravé produkty).

vyvíja sa:

Rozvíjať pozornosť, myslenie, predstavivosť, aktívnu aj pasívnu

Vzdelávacie:

Vštepiť deťom túžbu starať sa o svoje zdravie.

I. Organizačný moment.

Vychovávateľ: Chlapci, dnes som pozval Piggy z

programy „Dobrú noc, deti“.

(Pedagóg

pasuje

parapet

je tam poznámka: „Chlapci, prepáčte, prosím. Nemôžem sa u vás objaviť, o

môj žalúdok bolí ").

Vychovávateľ: Prečo si myslíte, že sa mu to stalo?

problémy? (odpovede detí).

Pedagóg: Samozrejme, aj mne sa zdá, že je to zlé

výživa. Viete, čo navrhujem? Budeme hovoriť o správnom

výživa. Všetko nahrám na magnetofón a tento záznam pošleme Piggymu,

aby vedel, na čo je jedlo dobré.

II. Rozhovor o vitamínoch a zdravých potravinách.

Vychovávateľ: Čo najradšej ješ? (odpovede detí)

Učiteľ: Na čo jeme? (človek jedáva, aby žil).

Jedlo nie je len zdrojom energie potrebnej pre ľudskú činnosť,

ale aj materiálom pre rast a rozvoj.

Vychovávateľ:

zdravý

jedlo? (odpovede detí)

Pedagóg: Existujú produkty, ktoré sú pre ľudské zdravie veľmi dôležité

látky vitamíny.

Vychovávateľ: Na čo sú? (odpovede detí)

Pedagóg: Chcem vám povedať niečo o vitamínoch. Vitamíny

sú určené

písmená A,

D. (exponáty

stojan).

čítajú sa v latinčine. Keď pôjdeš do školy, naučíš sa ich čítať

Vitamín A sa nachádza v potravinách: melón, mrkva, cesnak,

petržlen,

zeler,

červená paprika.

Vitamín B – ryža, hrozienka, fazuľa, ryby, vajcia, syr, jogurt, orechy, banány,

hrášok, pečeň, chlieb, šampiňóny, tvaroh, šalát. V živočíšnych produktoch - jahňacie,

hovädzie mäso, kraby, mäkkýše.

Vitamín C - čierny

ríbezle,

Šípka,

pomaranče,

petržlen, jablko, kyslá kapusta.

vitamín D -

rybí tuk, čerstvé bylinky, treska pečeň, hovädzie mäso

pečeň, maslo. Slnko vo svojich lúčoch nám posiela vitamín

III. Telesná výchova "Obzhorka"

veľký muž s veľkým bruchom (zaoblený

pohybu

Zjedol desať žemlí na lačný žalúdok (všetky prsty dajte pred seba)

mlieko (zobraziť

prsty

imaginárny

pohár a potom z neho piť),

Zjedol som kuracie mäso v jednom kuse (doširoka roztiahnuté prsty jednej ruky,

dlaň nahor, priniesť imaginárnu figúrku na kurt)

vyprážané (zobraziť

orientačné

prsty

A poslaný do brucha chudobných (pohladiť brucho)

Veľký muž sa nafúkol ako guľa (zobrazuje veľký kruh vo vzduchu)

Lakomec tu mal ranu (ľahko si dlaňou udrel do čela).

IV. Hra "Áno, nie"

pedagóg: A aby sa jedlo dobre vstrebalo, musíte pozorovať

ja, potom zdvihnite zelený kruh. Ak nie, červená.

Pred jedlom si vždy umyte ruky mydlom a vodou.

Musíte jesť kedykoľvek, dokonca aj v noci.

Musíte jesť potraviny, ktoré sú dobré pre vaše zdravie.

Musíte sa rýchlo najesť. Musíte jesť pomaly.

Jedlo sa má prehĺtať bez žuvania.

Vyplachovanie úst po jedle je škodlivé.

Vychovávateľ: Zopakovali sme si pravidlá výživy. Načo sú

budete potrebovať? (aby sa jedlo dobre vstrebávalo a prospievalo).

V. Rozhovor o škodlivých produktoch

Do spánku:

prosím,

Produkty

užitočné? (odpovede detí)

Pedagóg: Prečo je koláč škodlivý? Limonáda? Áno, máte pravdu, niektorí

je lepšie nejesť potraviny. A ak naozaj chcete, teda v

veľmi malé množstvá.

pripravený

snímky

Produkty,

neúmyselne

pomiešali ich. Prosím, pomôžte mi ich zozbierať.

Vi. Hra „Zbierajte obrázok“.

Obrázky produktov boli rozdelené na niekoľko častí. Treba zbierať

Pomenujte, čo sa stalo, a povedzte, prečo sú škodlivé.

Vi. Hra „Kto rýchlejšie naplní košík“

Vychovávateľ: Teraz vás chcem poslať do obchodu na nákup. my

rozdelíme do 3 tímov. Jeden tím bude kupovať zdravé produkty,

Produkty

užitočné,

tímové produkty nepomáhajú.

Zhrňte hru.

Vii. Zhrnutie.

Učiteľ: Čo sme sa dnes naučili o jedle? Čo robí jedlo zdravým?

Čo treba dodržiavať, aby sa živiny asimilovali?

Vychovávateľ:

poslať

priať

zotaviť sa rýchlejšie.

Vybavenie: hrnčeky v červenej a zelenej farbe podľa množstva

stojan,

snímky

Produkty,

označujúci

vitamíny;

Správa mestskej časti Podolsk

Výbor pre vzdelávanie

Mestská predškolská výchovná inštitúcia

Kombinovaná materská škola č.32 "Svetluška"

Konzultácie pre učiteľov

„Hodina hry na zlepšenie zdravia“.

Pripravil učiteľ:

Kormišina Alexandra Grigorievna

G.O. Podolsk, 2017

Wellness-hra hodina

Ako vynikajúci sovietsky pedagóg a inovátor V.A. Suchomlinsky: „Starostlivosť o zdravie je najdôležitejšou prácou pedagóga.Zdravie a veselosť detí závisí od nichduchovný život, duševný rozvoj, silavedomosti, sebavedomie“.

Zachovanie a posilnenie zdravia a fyzického rozvoja detí je hlavným cieľom práce akejkoľvek predškolskej vzdelávacej inštitúcie a federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu predškolského vzdelávania zameraného na riešenie zodpovedajúcich problémov:

    ochrana a podpora fyzického a duševného zdravia detí vrátane ich emocionálnej pohody;

    psychologické a pedagogické podmienky: využívanie foriem a metód práce s deťmi, zodpovedajúce ich veku a individuálnym danostiam (dominancia hernej formy);

    budovanie vzdelávacích aktivít založených na interakcii medzi dospelými a deťmi, zameraných na záujmy a možnosti každého dieťaťa;

    rozvoj osobnosti, motivácie a schopností detí realizáciou vzdelávacej oblasti „Telesný rozvoj“.

Pohyb je jedným z univerzálnych prejavov ľudského života. Pohyb je základnou funkciou malého dieťaťa; pohybom poznáva svet, zdokonaľuje pohybový aparát, reguluje procesy výmeny, na vzájomnej harmónii ktorých závisí rast a jeho telesný vývoj.

Pozorovania lekárov naznačujú, že pohyblivosť je charakteristická pre zdravé deti a nečinnosť je spravidla charakteristická pre tých, ktorí trpia nejakým druhom ochorenia. Žiaľ, bez toho, aby o tom vedeli, sú deti často nútené správať sa pokojne, dlho sedieť na jednom mieste, čo brzdí ich fyzický a duševný vývoj. Správne organizovaná telesná výchova prispieva k rozvoju logického myslenia, pamäti, iniciatívy, predstavivosti, samostatnosti u detí. Deti sa stávajú pozornejšími a pozornejšími, disciplinovanejšími. Posilňuje sa ich vôľa a rozvíja sa charakter.

Pre predškolákov sú všetky hodiny, ktoré učiteľ vedie v rámci telesnej výchovy, zredukované na hru. Hra v predškolskej vzdelávacej inštitúcii by mala byť zameraná na súlad s požiadavkami, v ktorých hry musia:

    ovplyvniť psychofyziologický vývoj detí;

    rozvíjať motorické zručnosti;

    organizovať deti pre kolektívne akcie;

    ľahko stráviteľné pre deti;

    pre učiteľov je ľahké naučiť sa pracovať s deťmi;

    nevyžadujú špeciálne zariadenia a výhody.

Chcel by som poznamenať, že:

    hry a cvičenia vonku by mali súčasne zapájať do činnosti veľkú skupinu svalov;

    cvičenia, do ktorých sú zapojené všetky deti naraz, sú žiaduce, a nie postupne;

    cvičenia by mali byť prístupné a jednoduché, nevyžadujú zdĺhavú prípravu a veľkú záťaž na pozornosť. Mali by ste dostať také úlohy, ktoré deti môžu splniť hneď po tom, čo im ich učiteľ ukáže, alebo ktoré už poznajú;

    dôležité je vzbudiť u detí záujem o tieto aktivity, vzbudiť túžbu temperovať;

    počas vyučovania sa oceňujú tie úlohy, ktoré dieťa plní s radosťou, pričom si neuvedomuje, že poslúcha želania dospelých;

    otužovacie aktivity súvisiace s pohybom je možné využiť v materskej škole počas celého roka v rôznych druhoch aktivít.

Dnes vám chcem predstaviť takúto inovatívnu formu práce s deťmi od 2 do 7 rokov. ako"Hodina zdravia a hry", ktorý predpokladá integrovaný prístup vrátane zložiek zlepšujúcich zdravie v odlišné typyčinnosti.

Účel hodiny zdravia a hry: vytváranie podmienok pre zlepšenie zdravotného stavu detí prostredníctvom optimalizácie pohybovej aktivity a stabilizácie emocionálneho stavu predškolákov.

Hlavnými úlohami sú:

    Ochrana a posilnenie zdravia predškoláka;

    Zlepšiť adaptačné a funkčné schopnosti tela;

    Zlepšenie duševnej a fyzickej výkonnosti.

Je potrebné poznamenať, že pri organizovaní rekreačnej a hernej hodiny sú splnené tieto podmienky:

1. S prihliadnutím na individuálne vlastnosti, zdravotný stav, emocionálny stav dieťaťa. Dosahuje sa to spoluprácou so zdravotníckym personálom, zvyšovaním úrovne kompetencie pedagógov a využívaním herných techník.

2. Pravidelnosť. Len to môže zabezpečiť určitý úspech. Rekreačné a hracie hodiny s deťmi by sa mali tráviť denne.

3. Trvanie a intenzita procedúr sa postupne zvyšuje.

4. Zvýšená fyzická aktivita v období jar-leto a jej pokles v období jeseň-zima.

Štruktúra rekreačnej a hernej hodiny

    gymnastika prebúdzania;

    chôdza po zdravotných chodníkoch;

    masáž aktívnych bodov;

    hry vonku;

    hry s vodou (počas teplej sezóny);

    dychové cvičenia.

Rekreačná a hracia hodina v predškolskom výchovnom zariadení s deťmi

skorý a mladý vek.

Hlavnou metódou organizovania takejto „hodiny“ pre deti je „chvíľa hry“. Rekreačnú a hraciu „hodinku“ pre bábätká organizuje učiteľka po spánku. Jeho trvanie je pre deti od 2 do 3 rokov - 8 minút, od 3 do 4 rokov - 8-10 minút. Vedúca úloha v tejto forme práce s deťmi má, prirodzene, vychovávateľ. Organizácia rekreačnej a hernej hodiny poskytuje kreatívny prístup: učiteľ môže nahradiť hru, použiť hudobný sprievod, zaviesť ďalšie herné postavy, použiť umelecké slovo a pod. Nevyhnutnou podmienkou však zároveň zostáva zohľadnenie optimálnej fyzickej aktivity a emocionálneho stavu detí.

Wellness-hra hodina v staršej skupine.

Wellness-hra hodinaorganizované v skupine v uzavretých dňoch (aktívny deň je deň, v ktorom je z nejakého dôvodu (napríklad počasie) zakázané vykonávať vyučovanie vonku, pod holým nebom) v dopoludňajších hodinách. Jeho trvanie je stredná skupina a v staršej skupine 35-45 minút. Náplňou zdraviu prospešnej hernej hodiny sú hry vonku s liečivým účinkom; dýchanie, artikulácia, prstová a zraková gymnastika; logo rytmické cvičenia; relaxačné prvky. Na zvýšenie záujmu o vykonávanie daných cvičení slúžia nápadité a herné zápletky spojené jednou témou dňa.

Je vypracovaný tematický plán. Vyberá a systematizuje sa materiál o využívaní technológií zlepšujúcich zdravie v predškolskom vzdelávacom zariadení a určuje sa, za akým účelom sa vykonávajú počas hodiny hry na zlepšenie zdravia.

Na každý mesiac je formou tabuľky vypracovaný plán aktivít na rekreačnú a hernú hodinu.

napr.

2


4


2


2

2 švihadlá, bábika,

Vlastnosti:

bocian.

2 - i

týždeň

Rozptylová chôdza a hadí beh.

Herné cvičenie „Nájdi a zaklop“

Vonkajšie hry
"Vlak"

Zahrajte si cvičenie
"zajac"

Chôdza, beh

Beh, pripinanie farby

Chôdza jeden po druhom

Skákanie na dvoch nohách

2


4


2


2

Kuželky, farebné kocky, zajačie masky

3 - i

týždeň

"Nohy kráčali, hore, hore, hore!"; po obvode haly.

Cvičenie na obnovenie dýchania "Ach, moje nohy boli unavené, bežali po ceste."

Vonkajšie hry
"U medveďa v lese"

Hra - zábava "Bubbles"

Chôdza, beh

Chôdza

Chôdza v kruhoch, rozptyl

Skákanie

2


3


3


Farebné lano,

maska ​​medveďa, mydlové bubliny

4 - i

týždeň

Cvičenie s kockami


Herné cvičenie „Chyť ma“

Prekážková dráha

Herné cvičenie „Hide and Seek“

Akcie s predmetmi

Orientačný beh


Chôdza, plazenie

Orientácia v priestore


2


2


Kocky, koše, lano,

kolíky, oblúky.

A na záver by som rád dodal. Nezabudnite: ani jeden deň by sa nemal zaobísť bez hry a gymnastických cvičení, do ktorých by mali byť ako prirodzený prvok vpletené špeciálne otužovacie procedúry.

Zoznam použitých zdrojov

    Alyamovskaya V.G. Ako vychovať zdravé dieťa / M .: LINKA PRESS, 1993.

    L. V. Gavryuchina Technológie šetriace zdravie v predškolských vzdelávacích zariadeniach / M .: TC Sphere, 2008.

    Shvetsov A.G.Formovanie zdravia detí v predškolských zariadení / M .: Vydavateľstvo VLADOS-PRESS, 2006.



chyba: Obsah je chránený!!