Hodina rovnobežnostennej gule s kockou v prípravnej skupine. Synopsa uzlov na fampe v guli prípravnej skupiny

Abstrakt GCD v matematike pre predškolákov prípravnej skupiny.

Zhrnutie GCD z matematiky v prípravnej skupine pre školu na tému „Magické figúrky“

Autor: Tsyrulnikova Nina Alexandrovna, pedagóg
Miesto práce: BDOU „Materská škola č. 283 kombinovaného typu“ v Omsku.

Vopred sa ospravedlňujem za fotografie, pretože iba prvé z nich z tejto hodiny, ostatné, aby ste mali predstavu o práci s blokmi a o tom, čo sa dá robiť z geometrických tvarov.

„Čarovné figúrky“.

Popis materiálu: toto zhrnutie je určené pre predškolských pedagógov, učiteľov doplnkového vzdelávania a rodičov.
Cieľ: Zoznámenie detí s pojmom „volumetrické geometrické tvary“.
Úlohy:
1. Formovať schopnosť nachádzať v prostredí predmety vo forme gule, kocky, pyramídy a používať ich názvy v reči.
2. Upevniť predstavu o zložení čísla 7.
3. Pokračujte v učení detí, ako skladať matematické príbehy na základe kresby.
4. Posilniť schopnosť vyrábať hračky z geometrických telies.
5. Rozvíjajte pamäť a pozornosť.
6. Podporujte túžbu navzájom si pomáhať.
Technologické vlastnosti zariadení.
Príručka pre deti vo veku 6-7 rokov „Moja matematika“ od Kozlovej, jednoduché ceruzky, geometrické tvary a telá, taška, rôzne predmety s jasným geometrickým tvarom (kocka, tanier, zrkadlo atď.), Dienesove bloky, lepidlo, kefy, nožnice, obrúsky.
Integrácia vzdelávacích oblastí: kognitívny rozvoj, umelecký a estetický rozvoj, rozvoj reči, telesný rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj.
Organizácia práce a etapy implementácie technológie.
Spoločné aktivity sú organizované v 7 fázach:
1. Viesť k objavovaniu a formulovaniu nových poznatkov.
Hra „Magic Bag“ sa vykonáva v sede alebo v stoji na koberci podľa uváženia učiteľa.
2. Obtiažnosť v hernej situácii.
3. Objavovanie nových znalostí a zručností.
Deti stoja pred stolom s planárnymi a volumetrickými geometrickými tvarmi, listami bieleho papiera a jednoduchými ceruzkami.
4. Reprodukcia novej zručnosti v typickej situácii.
Deti si v skupine prezrú predmety a nábytok a pomenujú, aký majú tvar.
5. Tréningové úlohy.
Deti sedia pri stoloch a riešia problémy.
Na koberci sa v polohe vhodnej pre deti koná hra „Zbierajte reťaz“.
6. Samostatná činnosť.
Sedia pri stoloch a vyrábajú volumetrické hračky z predtým pripravených rozložených volumetrických figúrok.
7. Spodný riadok.
Zhrnutie sa vykonáva stojac v polkruhu pred učiteľom.

Priebeh vzdelávacích aktivít.

1 hod Hra „Magic Bag“(deti stoja v polkruhu).
Učiteľ vyzve deti, aby cítili tvar predmetu vo vrecku a pomenovali ho (vo vrecku sú predmety v tvare gule, kocky, pyramídy, kruhu, štvorca, trojuholníka).
2 hod Objavovanie nových poznatkov(stojaci pri stoloch).

Učiteľ ukáže deťom figúrky, tvar, ktorý im určili dotykom. Volajú ich deti.
- Vezmite štvorec a kocku.
- Čo je to? (figúrky)
- Čo majú spoločné?
- Položte tieto tvary na kus papiera. Pozrite sa pozorne a povedzte mi, či sa údaje úplne hodia do roviny listu?
1 recepcia- rozpor.
Ak všetky deti odpovedia „nie“
- Aké zaujímavé veci ste si všimli?
(štvorec sa na list úplne zmestí, ale kocka nie).
- Aká je otázka?
(prečo sa kocka nezmestila na papier).
2 recepcia- stret názorov.
- Súhlasíte všetci?
Niektoré deti hovoria „áno“, iné - „nie“
-Koľko názorov je v skupine? (2).
- Aká otázka vzniká? (kto má pravdu?)
-Poďme na to.
Štvorec leží v rovine listu a teraz ho krúžte ceruzkou. Aká stopa zostala - štvorec a teraz krúžte po kocke a zistite, aká stopa zostala? - tiež štvorec.
- Leží kocka úplne v rovine listu? (Nie).
- Áno, na papieri je iba jedna tvár a ostatné sú umiestnené nad listom papiera. Preto je štvorec rovinnou postavou a kocka je trojrozmerným obrazcom.
Porovnajte tiež kruh a loptu, trojuholník a pyramídu.
3h Hra Nájdi a povedz(Prejdite sa skupinou a nájdite potrebné položky).
Deti vo svojom okolí nachádzajú predmety v podobe gule, kocky a pyramídy.
4h Vypracovanie a riešenie problémov.
Práca v zošitoch. Deti z kresieb vymýšľajú matematické príbehy so slovami „koľko“, „stalo sa“, „odišlo“ a riešia ich.
Jedno dieťa pracuje pri tabuli, ostatné v zošitoch. Kontrola správnosti riešenia problémov. Vzájomné overenie. (2 úlohy, nie viac ako 2-3 minúty)
5h Didaktické cvičenie „Zostavte reťaz“.


Deti sú rozdelené do 2 tímov, ktoré pracujú s blokmi Dienes. Na signál pedagóga tímy vytvoria reťazec blokov podľa schémy navrhnutej učiteľom.
6h Praktická aktivita: „Hračky pre deti“.
Učiteľ ponúka deťom pripravené rozložené geometrické telá - pyramídy, valce a kocky.
- Čo si myslíš, že to je? (deti odpovedajú)
- Samozrejme, toto sú čísla, iba nasadené. Prezradím vám tajomstvo, že sú kúzelné a môžete z nich vyrábať hračky a dávať ich deťom.
Ukážte techniku ​​skladania figúrky.
Deti lepia figúrky k sebe a zdobia ich.


Odraz.
O čom sme sa dnes rozprávali?
Čo nové ste sa dozvedeli?
Čo bolo pre teba ťažké?
Čo bolo zaujímavé?
Výborne, chlapci, dnes ste si počínali veľmi dobre. Bolo to pre mňa zaujímavé s tebou. Abstrakt GCD o FEMP v prípravnej skupine „Cesta za pokladom“

Predškolský vek je vek formovania a rozvoja najvšeobecnejších schopností, ktoré sa budú s rastom dieťaťa zlepšovať a odlišovať. Jednou z najdôležitejších schopností je schopnosť učiť sa.

Rozvoj elementárnych matematických pojmov je mimoriadne dôležitou súčasťou intelektuálneho a osobného rozvoja predškoláka. V staršom predškolskom veku sa problém rozvoja elementárnych matematických pojmov najviac aktualizuje, čo súvisí s nadchádzajúcim prechodom dieťaťa na systematické vzdelávanie v škole.

Podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu by obsah vzdelávacej práce mal zabezpečiť rozvoj primárnych myšlienok o vlastnostiach a vzťahoch predmetov okolitého sveta (tvar, farba, veľkosť, materiál, zvuk, rytmus, tempo, množstvo, počet, časť a celok, priestor a čas, pohyb a odpočinok, dôvody a dôsledky atď.). Norma predpokladá integrovaný a integrovaný prístup, ktorý zabezpečuje rozvoj žiakov vo všetkých deklarovaných navzájom sa dopĺňajúcich smeroch rozvoja a vzdelávania detí.

Cieľ: pokračovať vo vytváraní základných matematických reprezentácií detí prostredníctvom praktických činností s objemovými geometrickými tvarmi a telesami.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Upevniť znalosti detí o trojrozmerných geometrických telesách (kocka, valec, guľa, kužeľ, rovnobežnosten).

Posilniť schopnosti detí vytvárať štruktúry z geometrických telies.

Vývoj:

Rozvíjajte logické myslenie, predstavivosť, pozornosť, jemnú motoriku rúk, vytrvalosť.

Rozvíjajte u detí priestorovú orientáciu.

Obohaťte slovnú zásobu detí.

Vzdelávanie:

Budujte záujem o matematiku.

Kultivovať schopnosť počúvať dospelého a rovesníkov, hovoriť bez prerušenia, túžbu navzájom si pomáhať.

Zoznam aktivít, foriem práce:

  • Motorická aktivita: telesná výchova „Jelen má veľký dom“.
  • Herná aktivita: didaktické cvičenie „Pomenujte geometrické tvary“, didakticko-rečová hra „Vidím telo, vyzerá ako predmet“, hra „Umiestnite trojrozmerné geometrické telá na list“.
  • Komunikatívne: zisťovanie a kognitívne otázky, vysvetľovanie, riešenie hádanky, reflexia.
  • Kognitívne - výskum: hra „Stavenisko“.

Predložený súhrn hodiny je vývojom autora. Zostavená v súlade s programom „Výchova a vzdelávanie v materskej škole“, autorka M. A. Vasilyeva, spĺňa požiadavky federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu a je zaradená do vzdelávacej oblasti „Poznávanie“. Synopsa to jasne ukazuje integrácia takých vzdelávacích oblastí, ako sú: kognícia, socializácia, telesný vývoj, rozvoj reči.

Plánovaný výsledok:

  1. Deti získajú znalosti o geometrických tvaroch.
  2. Zlepšujú sa schopnosti vytvárať štruktúry z geometrických telies.
  3. Deti si rozšíria slovnú zásobu o matematické pojmy.
  4. Deti si precvičia zručnosť pri riešení hádaniek.

Zoznam použitých zariadení a materiálov: laptop, projektor, sada konštruktérov, sada geometrických telies pre každé dieťa, listy papiera, červené a modré kruhy.

NSZoznam metodickej a beletristickej literatúry:

  1. Program výchovy a vzdelávania v materskej škole / Ed. M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbovoy, T.S. Komarova. - 4. vydanie, Rev. A pridať. - M .: Mosaika-Sintez, 2007.- 240 s.
  2. Pomoraeva I.A., Pozina V.A. Formovanie elementárnych matematických pojmov. Systém práce v prípravnej skupine materskej školy. -M.: MOSAIKA-SINTEZ, 2012.-80 s.

Priebeh hodiny:

Organizačný čas.

Pedagóg:

Vidím široký kruh

Všetci moji priatelia vstali

Pôjdeme hneď

Teraz poďme doľava

Poďme spoločne do centra

A všetci sa vrátime na miesto

Usmejeme sa, mrkneme

Začnime cestu.

Pedagóg: Ahojte chlapi. Teraz sa vydáme na cestu do krajiny geometrických tvarov. Na cestu potrebujeme transport. A na akú dopravu pôjdeme, to zistíte hádaním rebus.(Snímka číslo 1).Odpovede detí.

Chlapci, výlet bude zaujímavý a vzrušujúci. Buďte však opatrní a snažte sa všetko si zapamätať. Takže začíname našu cestu. Počas cesty sa parná lokomotíva Chukh-Chukh zastaví na staniciach, kde na vás budú čakať zaujímavé úlohy.

Choď!

Prvá stanica... V obálke je herné cvičenie „Pomenujte geometrický tvar.“

Pedagóg: Pred pomenovaním tvarov si pripomeňme, aké geometrické tvary existujú? Odpovede detí. (Šmykľavka№2)

Pedagóg: Aké geometrické tvary vidíte na snímke? Odpovede detí.

Pedagóg: Správne, chlapci, toto sú 3D geometrické tvary. (Snímka číslo 3)

Pedagóg: Dnes budeme hovoriť o objemových geometrických tvaroch. Tieto obrázky sa tiež nazývajú geometrické telesá iným spôsobom. Dajú sa ploché postavy skladať? Odpovede detí.

Pedagóg: Správne, chlapi, volumetrické figúrky zaberajú priestor v priestore, majú objem, takže sa nedajú skladať na seba.

Pedagóg: Pozrime sa podrobnejšie na trojrozmerné telesá. Navrhujem hrať hru „Vidím telo, vyzerá to ako predmet“. Na snímke ukážem geometrické telo a musíte mu dať názov a povedať, kde sa dá v bežnom živote nájsť.

Snímka číslo 4 - kocka(Ukážka: Vidím kocku, vyzerá to ako televízor, kocka ...)

Snímka číslo 5 - lopta(Odpovede detí)

Snímka číslo 6 valec(Odpovede detí)

Snímka číslo 7 kužeľ(Odpovede detí)

Snímka číslo 8 rovnobežnostenná(Odpovede detí)

Pedagóg: Dobre chlapci! Poďme ďalej.

Pedagóg: A čaká na nás nasledujúca stanica, ktorá sa volá "Stavenisko".

Vypočujte si zadanie. Chlapci na tejto stanici sa musíte rozdeliť na 2 tímy, postaviť 2 budovy a potom povedať, aké geometrické telesá ste použili a koľko.

Otázky pre deti týkajúce sa dizajnu:

Aké geometrické telesá ste potrebovali postaviť?

Koľko geometrických telies ste použili?

Pedagóg: Výborne chlapci. Naša cesta pokračuje.

Stanica „Priestorový“.

Pedagóg: Chlapci, ďalšia úloha, ktorú musíme urobiť, sa volá „Umiestnite 3D geometrické telesá na list“.

Na svojich stoloch máte trojrozmerné geometrické telá, teraz musia byť tieto trojrozmerné telá umiestnené na list podľa mojich pokynov. Pozorne načúvať. Začnime teda:

Miesto v pravom hornom rohu - lopta;

Miesto v ľavom dolnom rohu - kocka;

Do stredu listu položte rovnobežnosten;

Miesto v pravom dolnom rohu - valec;

Umiestnite kužeľ do ľavého horného rohu.

Pedagóg: Všetci sa s úlohou vysporiadali.

Otázky pre deti:

Danil, povedz mi, prosím, kde je kužeľ, kocka? Teraz sa pozrime na snímku.

Snímka číslo 9

Pedagóg: Výborne chlapci. Odporúčam ti odpočívať

Telesná výchova „Jelen má veľký dom“

A posledná stanica je „Smekalistaya“.

Pedagóg: Navrhujem, aby ste sa trochu zamysleli.

Koľko nosov majú tri mačky?

Koľko uší majú dve myši?

Koľko prstov je na jednej ruke?

Ktorý deň v týždni je dnes?

Koľkokrát za rok sú narodeniny?

Aké je ročné obdobie?

Na verande sedí šteňa

Zahreje vašu nadýchanú stranu

Pribehol ďalší

A sadol si vedľa neho.

Koľko šteniatok je?

Koľko uhlov je v trojuholníku?

Koľko dní je v jednom týždni?

Čo sa stane skôr: ráno alebo večer?

Pedagóg: Dobre!

Zhrnutie lekcie.

Páčil sa vám výlet s vlakom Chukh-Chukh?
Teraz sa pozrime, ako ste boli počas cesty pozorní.

  • S akými geometrickými telesami sme sa stretli?
  • Aké úlohy si pamätáte?
  • Váňa pomenoval 2 objekty podobné loptičke, kocke, valcu.
  • Čo bolo na výlete zaujímavé.

Pedagóg: Pozývam vás, aby ste zhodnotili svoju prácu. Kto sa vyrovnal so všetkými úlohami, vezmite červený kruh. Kto zlyhal modrá.

Cieľ: Do 10 vytvoriť podmienky na zlepšenie zručností kvantitatívneho a radového počítania.

Organizujte činnosti, aby ste konsolidovali schopnosť zoskupovať objekty podľa farby, tvaru, veľkosti. Cvičenie v schopnosti pomenovať známe geometrické tvary: guľa, kocka, valec;

- organizovať reflexné činnosti.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

TECHNOLOGICKÁ MAPA VZDELÁVANEJ SITUÁCIE

(technológie prístupu systémovej aktivity, autor Peterson L.G.)

Druh činnosti: Kognitívne a výskumnéPrípravná skupina.

Téma: „Objemové geometrické tvary: guľa, kocka, valec“.

Cieľ: Do 10 vytvoriť podmienky na zlepšenie zručností kvantitatívneho a radového počítania.

Úlohy:

Organizujte činnosti, aby ste konsolidovali schopnosť zoskupovať objekty podľa farby, tvaru, veľkosti.Cvičenie v schopnosti pomenovať známe geometrické tvary: guľa, kocka, valec;
- organizovať činnosti na formovanie matematických pojmov a rozvoj kognitívnej činnosti.
- organizovať reflexné činnosti

Metódy a techniky: Verbálne, vizuálne, kognitívne.

Materiál a vybavenie:jednoduché ceruzky, geometrické tvary a telá, taška, rôzne predmety, ktoré majú jasný geometrický tvar (kocka, tanier, zrkadlo atď.), Dienesove bloky;

Technológie šetriace zdravie: Fyzické minúty „Figúry sú neposedy“.

Tu sú figúrky figúrky, milujúce hru na schovávačku. Takže poďme im chlapi, Hľadajme ich očami. Pozrime sa spoločne na všetky strany vľavo. Čo je tam? Je to ... námestie. Neuniknete žartu, pred zvedavými očami chlapcov. Štvorec v štyroch rohoch kráča ako vojak. (Deti kráčajú na mieste) Teraz sa pozrite vpravo, Poznáte to? Toto je ... kruh. A našli sme ťa. Zoznámte sa s nami, milovaný priateľ. Otočíme sa a za chvíľu sa vrátime na miesto. (Deti sa točia na mieste) Kto vystúpil tak vysoko, nedosiahol na strechu?

Táto zvláštna postava sa nazýva - ... ovál. Skočte, zdvihnite ruky, dosiahnite ovál! (Deti skáču s rukami hore) Pôjdeme očami dole, nájdeme tam Trojuholník. A budeme drepovať.

Čísla dobre poznáme! (Detský drep).

Etapy

OS

Učiteľské činnosti

Text je predpísaný (s priamou rečou učiteľa) podľa scenára OS + akcie učiteľa.

Detské aktivity

Text je zaregistrovaný

(s možnou priamou rečou detí) podľa scenára OS + akcie detí.

Očakávané výsledky

Sú registrované prostredníctvom ústredného orgánu (vzdelávacie, vývojové, vzdelávacie)

1. Úvod do situácie (motivácia, vyhlásenie o probléme)

Motivačná technológia.

Chlapci, aby sme zistili tému našej hodiny, trochu sa pohráme.Kto chce hrať?

Deti počúvajú učiteľku, súhlas.

Vytvorenie pozitívneho emocionálneho pozadia.

2. Aktualizácia (opakovanie, upevnenie) znalostí a zručností

Komunikačná technológia.

Hra „Magic Bag“(deti stoja v polkruhu).
Pozývam deti, aby dotykom pocítili tvar predmetu vo vrecku a pomenovali ho (vo vrecku sú predmety v tvare gule, kocky, pyramídy, kruhu, štvorca, trojuholníka). Ukazujem deťom figúrky, tvar, ktorý im určili dotykom. Volajú ich deti.
- Vezmite štvorec a kocku.
- Čo je to? (figúrky)
- Čo majú spoločné?

Upevnenie vedomostí deťmi hrou.

Odpovede detí.

Aktualizácia existujúcich znalostí a myšlienok u detí.

Rozvoj artikulačnej reči.

3. Obtiažnosť situácie (vyhlásenie o probléme)

Technológia vyhľadávania je problematická.

Myslíte si, že sú rovnakí?
Ako sa navzájom líšia?

Odpovede detí.

Rozvoj logického myslenia.

4. „Objavenie“ nových znalostí (spôsob činnosti)

Výskumné činnosti.Aby sme zistili, či sú tieto údaje rovnaké,tieto tvary položte na papier. Pozrite sa pozorne a povedzte mi, či sa údaje úplne hodia do roviny listu?
Rozpor. (Ak všetky deti odpovedia „Nie“).
- Aké zaujímavé veci ste si všimli?
(štvorec sa úplne zmestí na list, ale kocka nie).
- Aká je otázka?
(prečo sa kocka nezmestila na papier).
S názorový stret.
- Súhlasíte všetci? (Niektoré deti hovoria „áno“, iné - „nie“).
- Koľko názorov je v skupine? (2).
- Aká otázka vzniká? (kto má pravdu?)
- Poďme na to.
Štvorec leží v rovine listu a teraz ho krúžte ceruzkou. Aká stopa zostala - štvorec a teraz krúžte po kocke a zistite, aká stopa zostala? - tiež štvorec.
- Leží kocka úplne v rovine listu? (Nie).
- Áno, na papieri je iba jedna tvár a ostatné sú umiestnené nad listom papiera. Preto je štvorec rovinnou postavou a kocka je trojrozmerným obrazcom.
Porovnajte tiež kruh a loptu, trojuholník a pyramídu.
Teraz si oddýchneme.

Pozorujú činy učiteľa, odpovedajú na otázky, hrajú sa.

Vykonajte fyzické cvičenia.

Zlepšite kognitívne aktivity detí prostredníctvom porovnávania. Rozvoj artikulačnej reči, myslenia.

5. Zaradenie nových poznatkov do systému znalostí a zručností

Technológia hry.

Hra Nájdi a povedz(Prejdite sa skupinou a nájdite potrebné položky).
Deti vo svojom okolí nachádzajú predmety v podobe gule, kocky a pyramídy.

Didaktické cvičenie „Zostavte reťaz“.

Deti sú rozdelené do 2 tímov, ktoré pracujú s blokmi Dienes. Na signál pedagóga tímy vytvoria reťazec blokov podľa schémy.

Odpovedajú na otázky, prejavujú vynaliezavosť.

Hrajú, zbierajú reťaz podľa schémy.

Rozšírenie koncepcie geometrických tvarov.

6. Reflexia

(výsledok, reflexia)

Reflexná technológia.Chlapci, aký koncept sme s vami dnes upevnili? Čo nové ste sa dozvedeli?Užili ste si lekciu?

Jednotlivé vyhlásenia detí.

Má ústnu reč, schopnosť vyjadriť svoje myšlienky.


Materská škola GBOU č. 2573

Otvorte zhrnutie lekcie

Na tému:

„Dobrodružstvo na zámku Ford Boyard“ (matematická cestovateľská hra)

Koroleva L.I.

Cieľ:

1. Formovať zručnosti výpočtovej činnosti, schopnosť zostaviť obraz z geometrických tvarov.

2. Pokračujte v učení sa skladať a riešiť problémy sčítania a odčítania podľa navrhovaných schém.

3. Naučte sa určovať umiestnenie predmetov vo vzťahu k rovine listu.

4. Naučte sa reprodukovať množinu, v ktorej je jeden predmet viac alebo menej ako iný.

5. Rozvíjať zrakové vnímanie a pozornosť detí.

6. Zlepšiť interhemisférickú interakciu.

7. Vzbudiť záujem o riešenie zábavných úloh s matematickým významom.

8. Aktivujte detský slovník.

Plán:

1. Emocionálny a psychologický prístup k lekcii hry.

2. Cvičenia: Mapa pokladu

3. „Fotografia“ - geometrické tvary.

4. Cvičenie: „Otvorte zámok“ (číselné karty)

5. D / I „Magický kruh“

6. Cvičenie „Dvojciferné čísla“ (pavúky)

7. Grafický diktát „Choďte po trase“ (Úloha na tabletoch, zmerajte stopy)

8. Riešenie problémov (dub)

9. Vytvorte kľúčové slovo, otvorte hruď.

Vybavenie: Magnetická tabuľa, stojan, dub, zväzky - vystrihnuté z papiera, stavebný materiál, škatule s prírodným materiálom, magnetofónový záznam (hlas staršieho).

Podklady: numerické tabuľky, vietnamská hra „Kruh“, geometrické tvary, tablety, fixky.

Priebeh hodiny:

Vychovávateľ. Dnes tu máme neobvyklú, zaujímavú lekciu. navrhujem

hra Ford Boyard. Tým, že ukážete svoje znalosti, budete vynaliezaví a

vynaliezavosť, zvládnete úlohy Staršieho, ktorý

Starší. Chcete sa stať súčasťou tejto ťažkej, ale zaujímavej hry.

Musíte splniť 7 úloh. Za každý správne vykonaný

od úlohy dostanete kľúč a písmeno ku kľúčovému slovu. S kľúčmi môžete

otvor truhlu s pokladom. Môj

indície, ktoré ležia na dne troch boxov.

Prajem dobrý výlet! Veľa štastia!

Pedagóg: No, deti, tu sú tieto 3 škatule, o ktorých hovoril starší.

Čo musíte urobiť, aby ste rýchlejšie našli stopy? (deti, rozdeľte sa

do 3 skupín).

Rozptýlite sa na políčka 1,2,3. Čo ste našli vo svojej zásuvke? (kľúče a písmená)

Aký náznak ti starší vložil do škatule? (obálka).

Čo máte vo svojej zásuvke? (mapa)

Učiteľ rozloží mapu, ukáže deti. Vychovávateľ. Toto je samotná mapa, ktorá nám pomôže na ceste. Tu je rozprávkový dub, pod ktorým je truhla s pokladom, ale aby ste sa dostali k Dubu, musíte prekonať mnoho prekážok. Našu cestu začneme od Staršieho hradu.

Kde sa nachádza (Deti: v ľavom hornom rohu) Zavesím mapu na tabuľu a otvorím „zámok“, ktorý stojí na mojom stole, ktorý je postavený z trojrozmerných, geometrických tvarov. Tu je hrad. Zvážte to a povedzte nám: Z akých objemových údajov je hrad postavený?

Odpovede detí - šiška, kocka, rovnobežník, guľa, valec. Vychovávateľ. Ako spomienku na náš výlet si ho odfoťte umiestnením displeja v plochých geometrických tvaroch na stôl.

Učiteľ kontroluje prácu detí. -Prečo máte trojuholníkovú strechu?

(Deti: Ukážem, že hrad má kužeľ a kužeľ predstavuje trojuholník). -Aký plochý, geometrický tvar zobrazuje valec?

(Deti: obdĺžnik).

Ako sa volá tvar plochej gule? (Deti: kruh) Aký plochý tvar predstavuje kocka?

Dobre! Fotky hradu sa ukázali ako dobré. Získajte 1 kľúč a písmeno. Aké písmeno? (M).

Pozeráme na mapu. Na bráne hradu je obrovský hrad, aby sme ho mohli otvoriť a vojsť do hradu, musíme splniť ďalšiu úlohu Staršieho. Učiteľ vyberie úlohu z obálky a číta

„Predtým, ako si vezmeš karty s číslami, prikry čipom číslo, ktoré je odpoveďou na otázky.“

Starší sa pýta:

I. Od akého čísla je potrebné odpočítať 1, aby ste dostali 7?

2. Koľko nôh má pavúk?

3. Koľko párov nôh má pavúk? Prečo 4?

(Deti: pretože pata je 2 a 2 + 2 + 2 + 2 je 8).

4. Hostia navštevujú Staršieho na zámku raz za rok. Koľko mesiacov by mal starší čakať na príchod hostí?

5. Následné číslo číslo 10?

6. Je predchádzajúce číslo 12?

Vychovávateľ. Na otázky ste odpovedali správne. Tu je kľúč a písmeno (O).

Zaveste list na tabuľu. Pokračujeme v ceste.

Pozeráme sa na mapu: ktorá cesta nás dovedie k ďalšej úlohe? (zvlnený) K akému nádhernému kruhu ohňa sme prišli!

Učiteľ prečíta úlohu.

„Kúzelný kruh je rozrezaný na 7 rôznych častí. Zostavte diely do jedného celého kruhu. “

Učiteľ chodí, kontroluje, pomáha. Vychovávateľ. Deti, aký je záver?

(Z niekoľkých častí môžete zostaviť 1 celok a jeden celok rozdeliť na niekoľko častí).

Čo je viac súčasťou alebo celkom? Čo je menej? Za svoj dôvtip dostanete kľúč a list. Ktorý? (L). Poďme ďalej. Ktorou cestou? (na prerušovanej čiare) Ach! Pozrite sa! Pavučiny s okuliarmi! Nebojíš sa? Potom poďme ďalej.

Vstali sme. Krokový pochod na mieste. Vľavo. Správny. Vľavo. Okolo. Vľavo. Krok vpred vpred za mnou. Máme pred sebou prekážku: bránu mysle. Ak to zvládnete, stanete sa múdrejšími a uhádnete všetky ostatné úlohy.

(Deti lezú do obruče) Ocitli sme sa v chladnej, nepohodlnej miestnosti, ale koľko pavúkov tam je.

(maľovaní pavúky stoja na stojane, na chrbte sú nakreslené čísla) A tu je úloha Staršieho. Číta.

„Pavúky nezapletú svoje siete, ak dáte právo

charakteristické pre dvojciferné čísla: 11, 10 a 14

Napríklad. Číslo 11 je dvojciferné číslo s jednou desiatkou a 1 jednotkou. Je to zvláštne. Susedia s týmto číslom majú 10 a 12. “

Deti charakterizujú čísla.

Vychovávateľ. Výborne, zvládli ste túto úlohu. Dostanete kľúč a

písmeno (O).

Poďme rýchlo von z tejto miestnosti. Sadnite si, urobte si prestávku.

Znova si pozrite obálku úlohy.

(Učiteľ prečíta ďalšiu úlohu)

"Musíte prejsť labyrintom a ísť na cestu určitej farby (červená, modrá). Do Dubu sa dostanete iba zvolením správnej cesty." Od tohto bodu bez zdvíhania rúk

3 bunky vpravo

4 bunky dole

5 buniek vľavo

6 buniek až 8 buniek vpravo

8 buniek dole “

Vychovávateľ. Prešli všetci bludiskom? Prejdite na cestu, ktorú ste nechali v tablete. Obe cesty nás zavedú k Dubu.

Ale pretože máme málo času, musíme si vybrať ten najkratší. Ako rozoznám, ktorý pruh je kratší, červený alebo modrý? (musí sa správne zmerať)

Ako meriame dĺžku? (podľa miery)

Ake meradlo? (lano, krok, centimeter, zvinovací meter, pravítko) Naše meranie bude lano (učiteľ dáva dieťaťu lano na podmienené meranie)

Sasha použije meranie na trať a Tanya odloží merania na pult. Spolu počítame, koľkokrát bude meranie ležať na trati. Ktorá trať je kratšia? (Červená).

Prečo? Pretože sa rovná 4 mieram a modrá je 6. A vieme, že 4 sú menšie ako 6.

Dobre! Identifikovali sme krátku cestu, dostaneme kľúč a písmeno (D). Ideme po červenom koberci. Tu je dub, ktorý je uvedený na mape. Listy Dubu nie sú jednoduché, ale magické. Každý list s konkrétnou úlohou. (Učiteľ strháva listy, číta úlohy)

1. Akých geometrických tvarov je viac? Spočítajte a vložte požadovaný znak.

2. Usadení nájomníci v dome.

3. Napíšte a vyriešte problém.

S touto úlohou ste sa vyrovnali. Dostanete kľúč a list.

Čo to je, chlapci? Zvláštny list s otáznikom. Čo je on

pýta sa?

Učiteľ obráti list, číta.

Aké posledné písmeno chýba v kľúčovom slove? Hádam tento list vám

vytvorte slovo a získajte poslednú stopu (S).

Poďme potichu a pozrime sa na naše listy. Čo sme zarobili a čo nie

dosť? (C)

Spoločne sme si prečítali kľúčové slovo. DOBRÍ MUŽI. Dostávame posledný kľúč.

Koľko ich máme?

Učiteľ rozdá deťom a spoločne nahlas počíta: 12 3 4 5 6 7

Výborne, deti. Dokončili ste všetky úlohy. Dostali ste 7 kľúčov a

rozlúštil kľúčové slovo. Ale pripravil som pre vás ešte jednu poslednú

test: každý kľúč musí zapadnúť do otvoru rakvy. Iba

potom sa otvorí a dostanete poklady.

Deti vložia kľúče a otvoria truhlu. Sú tam čokolády a kniha.

Vychovávateľ.

S pomocou svojich znalostí ste mohli dosiahnuť svoj cieľ a otvoriť rakvu so skutočným pokladom, pretože nie nadarmo sa hovorí, že kniha je tichá, ale učí myseľ a myseľ.
Materská škola GBOU č. 2573

Zhrnutie lekciena tému:

„Hráme, počítame“

Vypracoval: učiteľ prípravnej skupiny

Koroleva L.I.

Dva tímy sa zúčastňujú zábavy. Deti si vopred vymyslia názov svojho tímu, navrhnú emblém, vyberú si kapitána a naučia sa pozdravnú pieseň. Znie zvukový záznam pochodu. Účastníci vstupujú do hudobnej siene (na stenách sú zavesené matematické značky a čísla).

Riadiť lode

Letieť do neba

Je toho veľa, čo sa dá vedieť

Musíte toho veľa dokázať!

Dnes sa vyberieme do úžasnej krajiny matematiky. Si pripravený? Aby sme sa cestou nenudili, vezmime si na cesty energickú pieseň.

Účinkujú pieseň „Veselí cestovatelia“ (hudba M. Starokadomského, text S. Mikhalkova).

Herald (úlohu hrá dospelý). Pozor! Pozor! Dnes sa v hlavnom meste krajiny matematiky - Tsifrograde - konajú hry a súťaže! Pozývame tých, ktorí radi hrajú a vedia počítať, aby sa na nich zúčastnili.

Porota bude sledovať priebeh súťaže a hodnotiť výsledky. (Predstavuje členov poroty.)

Tímy, pozdravte sa. (Účinkujú naučené piesne.)

Vedúci. Začíname súťažiť.

Pre myseľ je cvičenie zložitou záhadou.

Karty s číslami sú vyložené na stole pred tímami. Deti by mali vyriešiť hádanku navrhnutú moderátorom a nájsť kartičku s číslom, ktorej názov v hádanke zaznel. Za každú správne splnenú úlohu sú tímy ocenené vlajkami, podľa počtu ktorých na konci zábavy je odhalený víťaz.

Točenie na jednej nohe

Bezstarostný, veselý,

Tanečnica vo farebnej sukni,

Hudobný ...

Aby nezamrzlo, päť chlapov sedí v pletenej peci. (Rukavica.)

Je tu cent, ale nič nekúpite. (Prasa.)

A brnkanie a zvonenie, všetci sa hrou zabávajú, a za to jej stačili len tri struny

sú potrebné. Čo je to, hádajte? Toto je naša ... (Balalajka.)

Na piatich drôtoch

Kŕdeľ vtákov odpočíva.

Vedúci. Deti, pamätáte si, koľko poznámok? (Sedem.) Všetky poznámky majú mená. Vymenujte ich. (Odpovede detí.)

Deti hrajú metalofóny a spievajú pieseň „Do, re, mi, fa, salt ...“ (hudba A. Ostrovského, el. Z. Petrovej). K zvukovému záznamu piesne „The Wizard-Dropout“ (hudba A. Zatsepina, text L. Derbeneva) vstupuje do siene (jeho úlohu hrá dospelý) trpaslík s dáždnikom, na ktorom sú karty s úlohami opravené.

Trpaslík. Nie som kúzelník, iba sa učím a nie vždy sa mi to podarí. Tieto problémy sa mi nepodarilo vyriešiť. Pomôžte mi chlapci!

Tímy riešia problémy jeden po druhom.

Kohút letel k plotu,

Stretol som tam ešte dvoch.

Koľko kohútov je?

Kto má pripravenú odpoveď? (Tri.)

Ježko priniesol zo záhrady tri jablká, dala najhrubšiu veveričku. Šťastný darček

dostal veveričku, spočítajte jablká v ježkovi v tanieri. (Dva.)

Káčatkám dal ježka

Osem kožených čižiem.

Kto odpovie od chlapov

Koľko káčat nabral? (Štyri.)

Mačka vyšívala koberec -

Úžasný vzor:

Dve veľké bunky

Každá má tri vetvy.

Mačka sedela na posteli

Koľko konárov je na koberci?

Ďakujem vám deti za pomoc pri riešení týchto ťažkých problémov. Teraz poďme hrať.

Hrá sa hra „Jeden, dva, tri, štyri, päť“. K hudbe deti vykonávajú rôzne pohyby (pochod, skákanie bočným cvalom, skákanie). Na konci každého hudobného diela moderátor uvedie tamburínu. Počet úderov udáva, ako by mali deti stáť (po jednom, vo dvojiciach, trojiciach, štvoriciach atď.).

Trpaslík. Veľmi rád som sa s tebou hrával. Ale musím sa vrátiť do čarodejníckej školy. Zbohom deti! (Listy.)

Vedúci. A súťažíme ďalej.

Postavme sa do dvoch radov a začnime hrať. Kto je najagilnejší. Môžeme

Hra „Počítanie“ sa koná (mexická ľudová pieseň, arr. M. Milman, ruský text Y. Khazanova (so. „Deti vedú kruhový tanec“. Zostavili M. Medvedev a V. Ryzhkov / M.: Vydavateľstvo) „Muzyka“, 1988).

Osem drevených bábik. Bacuľaté a rudé Na stole, kde žijeme, sa všetkým hovorí hniezdiace bábiky. Hrané, frflané a zložené jeden na jedného.
Hra „Umiestnite hniezdiace bábiky podľa výšky“. Deti zoradia matriošky na flannelgraph podľa ich veľkosti: prvé družstvo - zostupne, druhé - vzostupne.

Vedúci. Rýchlo ste splnili úlohu a teraz vítate hostí - matriošky.

Dievčatá predvádzajú tanec „Veselá Matrioška“ (hudba Y. Slonov, texty L. Nekrasova).

Vedúci. Súťaž kapitánov je vyhlásená. Musia zložiť časti obrázku tak, aby získali celý obrázok.

Kapitáni vykonávajú úlohu. Hrá sa hra „Nenechajte si namočiť nohy“. Pred každým tímom sú rozložené „hrbole“ (očíslované tabule). Členovia tímu musia striedavo prechádzať močiarom a šliapať po nerovnostiach zodpovedajúcich bodovaniu vpred a vzad (od I do 9).

Vedúci. A teraz budeme odpočívať a čítať básne pre všetkých. Nie obyčajné, matematické. Deti.

Stonožka mravčia stretla na ceste: - Dobré ráno! Ako sa máš?

Podala štyridsať labiek.

Medzitým stlačil labky - Potom sa rozbehol večer. (E. Goldman.)

Na začiatku bazáru

Baran si kúpil rožok.

Pre jahňatá a ovce -

Desať krúžkov maku.

Deväť sušičiek, osem žemlí

Sedem koláčov, šesť tvarohových koláčov

Päť koláčov, štyri omrvinky,

Tri bochníky, dva perníky,

A kúpil som si jednu rolku -

Nezabudol som na seba.

Rytmická hra „Dvakrát dva - štyri“ (hudba V. Shainsky, texty M. Plyatskovsky).

Deti stoja v dvoch kruhoch a opakujú rytmus hudobných fráz po moderátorke (potľapkávanie).

Hra „Kto je rýchlejší?“

Na popol sú rozložené karty znázorňujúce rôzne predmety. Zvukový záznam zábavných zvukov. Deti sa rozutekali po hale. Hudba stíchne, moderátorka pomenuje geometrický útvar (kruh, ovál, štvorec, trojuholník), deti musia nájsť karty s obrázkami predmetov, ktoré majú pomenovaný tvar.

Teraz a teraz

Začnime tancom.

Znie zvukový záznam ruskej ľudovej melódie. Tímy striedavo vykonávajú tanečné pohyby, ktoré vedúci nazýva.

Vedúci. Tým sa naša hudobná cesta krajinou matematiky končí, je čas vrátiť sa do materskej školy.

Porota sumarizuje výsledky a udeľuje ceny členom tímu.

Trieda na matematika v strednej skupine materskej školy. Téma ...

Maam.ru> Lekcia matematiky v

Obrysový plán triedy na matematika(stredná skupina) podľa témy ...

Abstrakt triedy pri formácii. Elementárne matematické pojmy. lopta... Je okrúhly a nestabilný. Rovnako tak s predmetmi štvorcového tvaru. Ako nie v pohode kocka Je stabilný a objemný ...

Nsportal.ru> Plán lekcie pre

Abstrakt triedy podľa FEMP „Zoznámenie sa s vlastnosťami loptičky...»

Abstrakt triedy v stredná skupina na FEMP. „Zoznámenie sa s vlastnosťami loptičky,Kuba“. Účel: -Poskytnite deťom predstavu o niektorých vlastnostiach loptičky, Kuba: stabilita a nestabilita. - prítomnosť a neprítomnosť rohov. -naučiť sa skúmať modely figúr hmatovo-motorickým spôsobom.

Infourok.ru> Zhrnutie lekcie FEMP

Trieda na matematika v staršej skupine Predškolská

Abstrakt GCD na matematika v materskej škole v seniorskej skupine na tému „ Lopta, kocka». Trieda na matematika v staršej skupine Predškolská... Téma: " Lopta, kocka a rozdelenie na časti “. Úlohy: 1. Formovanie myšlienok o geometrických telesách: lopta, kocka.

Kladraz.ru> Lekcia matematiky v

Abstrakt triedy o kognitívnom vývoji. FEMP. Téma ...

Téma: " Lopta a kocka»Úlohy: 1. Oboznámiť deti s geometrickými útvarmi lopta a kocka... Naučte sa nachádzať objekty okrúhleho a štvorcového tvaru v špeciálne vytvorenom prostredí. 2. Zlepšiť schopnosť rozlišovať medzi červenou, zelenou a žltou.

EduContest.net> Zhrnutie lekcie pre

Zhrnutie deja hry triedy na matematika pre stredné ...

Predmet triedy na matematika určené pre priemerné deti predškolské zariadenie Vek. triedy... 1. Organizačný moment. Stojíme spolu v kruhu, pozdravte nás Hovorí sa, že kruh je plochá postava, a lopta- volumetrický. 3. Úloha pre logiku.

Rosuchebnik.ru> Synopsa hry

Plán - súhrn GCD | Úvaha Kuba a loptičky

obecný rozpočet predškolské zariadenie vzdelávacie inštitúcia„Materská škola všeobecného vývojového typu č. 269“. mestská časť Samara. Náčrt GCD pre vývoj elementárnych matematických reprezentácií. u detí strednej skupiny „Zoznámenie sa s kocka a ...

Xn - 269-5cdtbf0hi.xn> Plán - súhrn GCD |

Abstrakt GCD na matematika v prípravnej skupine do školy

Abstrakt GCD na matematika pre predškolákov prípravnej skupiny. na matematika cPopis materiálu: toto zhrnutie je určené pre pedagógov PredškolskáÚlohy: 1. Formovať schopnosť nachádzať objekty formy v prostredí loptičky...

Ped-kopilka.ru> Abstrakt GCD v matematike

Obecný rozpočet predškolské zariadenie vzdelávacie...

Štruktúra a riadiace orgány vzdelávacie Organizácia. Charta Predškolská.Abstrakt triedy od FEMP v seniorskej skupine Téma: „Ploché a volumetrické geometrické tvary.“ Existujú aj volumetrické postavy - kocka, lopta, valec. V geometrickej krajine geometrické ...

Xn ---- 7sblbdda4bruthme.xn> Obecný rozpočet

lopta kocka.docx - Trieda podľa FEMP v mladších ..

Súbor lopta kocka.docx na stiahnutie podľa disciplíny Matematika, v sekcii Vývoj lekcieTrieda od FEMP v skupine mladších Abstrakt otvorených triedy o formovaní elementárnych matematických pojmov v druhej skupine mladších žiakov.

Znanio.ru> ball cube.docx - lekcia FEMP

Obrysový plán triedy na matematika(stredná skupina) podľa témy ...

Zoznámenie s kocka a lopta-geometrické objekty. Predškolská... Telesná výchova. ← Kalendár-tematické plánovanie na matematika(prípravná skupina) na tému: Tematické plánovanie kruhu "Matematické kroky".

Dsdnr.ru> Plán lekcie pre

Otvorené trieda na matematika v strednej skupine. Téma ...

Posadiť sa balón, musíte nájsť stoličku rovnakého geometrického tvaru ako triedy v bazén pre mladšie skupiny materských škôl „Námorná plavba“ Účel: Oboznámenie rodičov s povolania ich deti v bazéne Predškolská.

Dohcolonoc.ru> Otvorená lekcia v

Abstrakt triedy na matematika„V krajine geometrických tvarov

Abstrakt triedy v stredná skupina „V krajine geometrických tvarov“. Ciele: - formovať predstavy detí o rovnosti a nerovnosti skupín na základe počítania; formovať schopnosť rozvíjať predstavy detí o geometrických tvaroch: balón, Kuba, valec a kužeľ

Multiurok.ru> Zhrnutie lekcie pre

Abstrakt triedy o FEMP v prípravnej skupine ...

/ Abstrakt triedy podľa FEMP „Cesta lokomotívy do krajiny geometrických tvarov“. matematika... Posilnenie schopnosti počúvať dospelého a rovesníkov, snímka číslo 4 - kocka(Ukážka: Chápem kocka, vyzerá to ako televízor, kocka...) Snímka číslo 5 - lopta...

Ishpulatova.umi.ru> Zhrnutie hodiny FEMP v

Abstrakt GCD pre štúdiu matematika v strednej skupine Predškolská

Podklady: Tvary ( kocka, lopta, valec) podľa počtu detí Učiteľ položí tri stoličky a na ne geometrické obrazce ( kocka, valec, lopta). Pred hrou učiteľ ukáže figúrky, ponúkne pomenovanie formulára a ukáže, aké akcie je možné vykonať ...

Urokimatematiki.ru> Abstrakt GCD pre štúdiu

Trieda FEMP v 2. skupine mladších žiakov “ Kocka-kocka"

Abstrakt triedy podľa FEMP v druhej juniorskej skupine “ Kocka-kocka„.3) pestovať pozitívny vzťah k účasti na povolania, schopnosti spolupráce.Učiteľ vyzýva deti, aby našli lopta(opravíme koncept lopta). Elektronický notebook na matematika 4...

Kopilkaurokov.ru> Lekcia FEMP v 2

Abstrakt GCD na matematika v materskej škole. Seniorská skupina

Trieda od FEMP v Predškolská... Staršie predškolské zariadenie vek Téma: „Počítanie čísel, mince“ Ciele: Opraviť: počítanie detí Deti nájdu a prinesú na stôl predmety podobné lopta a kocka, a vysvetliť ich výber. Učiteľ ďakuje deťom za ich prácu a ...

Domovenok-as.ru> Abstrakt GCD v matematike

Synopsa integrovaných triedy na matematika v strede ...

Naučte sa nájsť geometrické tvary lopta a kocka v rade ďalších priestorových figúr, porovnaj lopta a lopta a kocka, určiť priebeh triedy na matematika v strednej skupine „Matematická parná lokomotíva“. Vychovávateľ. Deti, dnes pôjdeme na matematiku ...

MirDoshkolnikov.ru> Synopsa integrovaných

Abstrakt GCD " Kocka"stiahnuť | nápady o balón a kruh

Uchitelya.com> Abstrakt GCD „Kocka“ na stiahnutie |

GCD " Lopta a kocka"- UchMet

Téma: Lopta a kocka... Cieľ. Oboznámiť deti s tvarom predmetov: lopta, kocka... Úlohy: Formovať schopnosť určiť tvar Pre každé dieťa škatuľka s dvoma viacfarebnými loptičky, s dvoma kocky rovnakej farby (zelená, žltá, viac žltá ako zelená).

UchMet.ru> GCD „Lopta a kocka“ -

Abstrakt triedy o matematickom vývoji ...

Zapnuté lekciu deti vykonávajú rôzne úlohy: dotykom určte, ktoré objemové figúrky ležia vo vaku; kartami s obrázkami triedy... Pedagóg: Chlapci, radi cestujete? Dnes sa s vami vydáme na cestu a budeme cestovať ...

Xn - i1abbnckbmcl9fb.xn> Zhrnutie lekcie pre

Abstrakt triedy FEMP v mladšej skupine

« lopta a kocka... Pinnacle “. Integrácia vzdelávacie Ciele učiteľa: upevniť schopnosť rozlišovať a pomenovávať lopta (lopta) a kocka (kocka) nezávisle; zaviesť chôdzu a beh v stĺpci v malých skupinách; naučte sa rázne odpudzovať ...

Detsad14.odinedu.ru> Zhrnutie hodiny FEMP v

Technologická mapa organizovaných vzdelávacích aktivít pre ...



chyba: Obsah je chránený !!