Toto je príbeh prípravnej skupinovej lekcie. Synopsa otvorenej hodiny "Knižkinove príbehy" v prípravnej skupine pre školu

Cieľ. Pokračujte v učení detí skladať príbehy z osobných skúseností.

Prípravné práce. Učiteľka rozpráva deťom úžasný príbeh: „Raz si susedia oddýchli a poverili nás, aby sme sa postarali o ich mačku. Tí, čo nás dobre poznali, nás chodili navštevovať, prosili o občerstvenie. A teraz sme ho začali kŕmiť. Počas dňa mačka behala po celom pozemku, prenasledovala susedné mačky a mačky do svojej misky, stála na ulici a nedovolila im.

Raz sme videli našu mačku kráčať po cestičke od brány a vedľa nej mlátil malý ježko. A mačka jasne vedie ježka k svojej miske. Ježek začal jesť kašu s mliekom a mačka si k nemu sadla a pozerala naňho.

Ježko zjedol krmivo pre mačky a vrátil sa po ceste. A mačka sa s pocitom úspechu natiahla na verandu a pozerala sa na nás. A máme rovnakú myšlienku: 'Ako si rozumeli?'

„Toto je môj príbeh,“ pokračuje učiteľ. - A zajtra budete rozprávať príbehy, ktorých ste boli svedkami. Poraďte sa s rodičmi o tom, čo a ako najlepšie povedať, aby ste potešili svojich priateľov a mňa. Toto je vaša domáca úloha."

Priebeh lekcie

Učiteľ sa pýta, či deti dokončili domácu úlohu.

Potom si vypočuje príbeh prvého dieťaťa. Označuje dobrý začiatok, alebo naopak hovorí, že príbeh by vyhral, ​​ak by niečo také začal (ponúka možnosti).

Učiteľ si vypočuje niekoľko ďalších príbehov, pričom si všimne príbehy, ktoré sú logické, obrazné.

Na konci hodiny učiteľ sľúbi, že zvyšok príbehov si vypočuje počas prechádzky a večer. "A ak je príbeh veľmi zaujímavý, určite ho budete počuť," hovorí učiteľ.

Lekcia 6. Čítanie rozprávky A. Remizova "Chlebový hlas". Didaktická hra "Ja - ty, ty - ja"

Cieľ. Zoznámiť deti s rozprávkou A. Remizova „Chlebový hlas“, zistiť, či súhlasia s ukončením práce. Zlepšiť schopnosť detí reprodukovať sled slov vo vete.

Priebeh lekcie

Učiteľ číta rozprávku. Potom zopakuje jej koniec: "A odteraz to v Rusku prešlo - chlebový hlas každého je počuť dlhšie." Učiteľka požiada deti, aby vysvetlili, o aký chlebový hlas ide. Pýta sa predškolákov, či počuli o ľuďoch alebo organizáciách, ktoré pomáhajú iným.

Učiteľ hovorí, že Rusi sa vždy ponáhľajú pomôcť tým, ktorí majú problémy: darujú krv, ak sa niekomu stane nehoda; zbieranie vecí pre postihnutých povodňami; stavanie domov pre obete požiaru...

„A ak v rodine vyrastie dieťa s„ chlebovým hlasom “, nezabudne zavolať svojej babičke, zablahoželať susedom k sviatku, pomôcť mame s domácimi prácami, nakŕmiť kačice v rybníku,“ učiteľ. uzatvára túto časť lekcie.

Učiteľka deťom pripomenie, že už vedia spočítať slová vo vete a zavolať ich v poradí.

"A dnes sa budeme hrať," hovorí učiteľ. - Najprv poviem vetu a vy spočítate počet slov v nej a pomenujete ich. Potom jeden z vás povie svoj návrh. Preto je potrebné povedať nasledujúcu frázu: "Valentína Viktorovna, spočítaj slová v mojej vete a pomenuj ich." Pamätáš si? "

Učiteľ ponúka na rozbor vetu z básne A. Feta „Suchý list padá, v noci hnevá vietor“ a zisťuje, ako sa toto dielo volá.

Deti pomenúvajú počet slov. Potom dieťa, na ktoré učiteľ ukázal, vysloví prvé slovo a všetky deti povedia: "Jeden!" atď.

Potom jedno z detí (voliteľné) vysloví svoj návrh a učiteľ ho analyzuje.

Na analýzu by ste mali vybrať vety bez spojok a predložiek. A deti ponúkajú učiteľovi frázy, v ktorých sú rôzne časti reči. V tomto prípade musí dospelý spočítať všetky slová. Napríklad vetu „Mačiatko sa schovalo pod skriňu“ učiteľ analyzuje takto: „Vo vete sú štyri slová: mačiatko, schované, pod (toto je samostatné slovo), skriňa.“

Ak zostáva čas, hra pokračuje.

Sekcie: Práca s predškolákmi

Ciele:

  • naučiť charakterizovať predmet potraviny podľa ich základných vlastností, výberom slov - definícií.
  • zovšeobecňovať vedomosti detí o zelenine a ovocí, potravinárskych výrobkoch prostredníctvom obsahu známych rozprávok, hádaniek a básničiek.
  • rozvíjať tvorivú predstavivosť a predstavivosť.

Priebeh lekcie

Dnes mám pre vás knihu, zaujímavú a nezvyčajnú knihu. Hovorí sa tomu "chutné príbehy"

O čom je podľa vás táto kniha?

Kto môže byť protagonistami „chutných príbehov“?

(áno, hlavnými postavami takýchto príbehov sú jedlo, zelenina a ovocie).

A ak budete pozorní a trpezliví, zvládnete všetky testy – získate sladkú odmenu.

Ste pripravení na takéto výzvy?

Teraz to skontrolujem.

A skôr, ako pristúpim k zadaniam, zistím, či sa dobre orientujete vo výrobkoch, viete, čo je „jedlé“ a čo „nejedlé“.

1. Hra: "Jedlé - nejedlé"

Veci pomenujem. Ak sa dajú zjesť, poviete zborovo „áno“, ak nie „nie“.

Na raňajky sme jedli:

  • orech
  • veverička
  • plachtiť
  • džem
  • cookies
  • rakva
  • dres
  • majonéza
  • šalát
  • hrkať
  • cestoviny
  • tankov
  • marmeláda
  • palica
  • klobása

Výborne! (posaď sa).

Verím, že sa v jedle dobre vyznáte.

Je teda čas pozrieť sa na prvú stranu knihy.

A volá sa to "obrus - svojpomocne zostaviť" .

2. Náš vlastnoručne zostavený obrus je kompletný - plný rozprávkových jedál z chutných rozprávok a básní.

Spomeňme si na jedlá, ktoré sa spomínajú v rôznych rozprávkach.

Aká je Carlosonova obľúbená pochúťka? (džem, buchty)

Výrobok z cesta, ktorý utiekol od starých rodičov? (perníkový muž)

Jedlo, ktoré sa dá vyrobiť pomocou stavebného nástroja? (kaša a sekera)

A komu sa podarilo urobiť taký neporiadok? (vojak)

Pochúťka pre chorú babičku? (koláče, hrniec na maslo)

Ako sa volala vtipná vnučka,

Kto zachránil Mashenku a jej brata pred labutími husami? (rieka mlieka, želé banky, pec s ražnými koláčmi, jabloň s jablkami)

Ktorú zeleninu ťahali piati a vyťahovali šiesti? (repa)

Čo upiekla žabia princezná pre otca - kráľa. (bochník)

Darčeky, ktoré medveď nosil v krabici? (koláče)

A pre koho sú darčeky? (pre starých rodičov)

Čo jedla Máša v chatrči troch medveďov? (polievka)

3. No produktov máme celkom dosť. Ale zelenina a ovocie nestačia.

Pozorne si vypočujte báseň a potom vymenujte zložky neuveriteľného sortimentu ovocia a zeleniny.

Verš - e: N. Končalovskaja

Ukázal záhradník
My máme takú záhradu
Kde v záhonoch, husto osídlených
Agurbuz rástol
Vyrástli paradajky
Reďkovka repa, cesnak a repa
Selderoshek zrelý
A mrkva je zrelá
Špargľa sa už začala drobiť,
A taký baklachkov
Áno huňaté lusky
Každý záhradkár by sa bál.

Čo rastie v takej neobyčajnej záhrade. (zelenina - uhorky, paradajky, reďkovky, cvikla, cesnak, cibuľa, repa, kapusta, hrášok, zeler, mrkva, zemiaky, baklažán, cuketa; ovocie - melóny; bobule - egreše, vodné melóny)

Tak sme sa zásobili jedlom. Teraz môžete variť niečo chutné.

Povedzte mi, kde môžeme zistiť, ako správne variť toto alebo toto jedlo? (knihy: “kulinárske recepty”, TV programy “Smak” “Kulinársky súboj”)

Samozrejme, chlapci, aby ste správne pripravili jedlo, musíte prísne dodržiavať pokyny receptu. (približujeme sa k tabuli)

4. Na ďalšej strane našej knihy sú aj nezvyčajné tajomné kulinárske recepty.

Po vyriešení hádaniek zistíme, aké jedlá sú tu a aké produkty sa používajú na ich prípravu.

Počúvame hádanky, hľadáme odpovede na obrázkoch a dávame ich do stĺpca zhora nadol.

Ako slivka je tmavá
Ako repa je okrúhla
V záhrade som si šetril sily
Išiel som k hosteske v boršči (repa)

Privádza k slzám
Hoci bez rúk
Uhádli ste? Toto (luk)

Okrúhle, drobivé, biele
Prišla k stolu z polí (zemiaky)

Hlava na nohe
Hrach v hlave (hrach)

Dievča sedí v žalári
A vrkoč na ulici (mrkva)

Rastie v skleníku
Strach z chladu
Ako zelená tráva
A v zime solené (uhorka)

Teraz sa pozrime bližšie na zoznam produktov, ktorý bol zostavený, a povedzme, aké jedlá sa z nich dajú pripraviť? (vinaigrette alebo zeleninový šalát)

Nechcem žiť v ceste
Vstanem a nafúknem.
Som unavený z cesta
Dajte ma do rúry (cesto)

Sto šiat a všetko bez spojovacích prostriedkov (kapusta)

Chlapci, aké jedlo môžete pripraviť z cesta a kapusty? (koláče s kapustou)

Všetkým nám to príde vhod
Biela je nájdená
Z bielej vody
Rob čo chceš:
Smotana, zrazené mlieko,
Maslo v našej kaši (mlieko)

Sedí na lyžičke
visiace nohy (rezance)

(mliečna polievka)

Výborne, myslím, že budete dobrými pomocníkmi pre mamu v kuchyni.

5. A teraz nás čakajú „lahodné hry“.

Hra: "Kaša"

Postavte sa do kruhu, natiahnite ruky za chrbát, ako keby sme držali taniere. Moderátor sa pohybuje v kruhu a všetkých pleská po natiahnutých rukách, hovoríme slová:

Pani kuchárka nám navarila kašu,
Podávame na tanieroch
Komu chýba kaša -
Uteká pre pridanie.

Ten, na ktorého ruky padla posledná klapka, by mal obehnúť kruh a zaujať miesto pred vodičom, ktorý beží v opačnom smere.

6. "Chutná kocka"

Na prípravu „lahodných jedál“ potrebujete poznať kulinárske triky, vedieť všetko o produktoch.

Do vašej pozornosti tu je taká "chutná kocka". Názvy produktov sú ukryté v rozprávkových obrázkoch. Hádžeme kockou, z obrázku zistíme názov rozprávky a potom si povieme všetko o produkte, ktorý sa v tej či onej rozprávke ukrýva a následne si podrobne povieme, o aký produkt ide (my vyberte slová - definície)

Takže začíname (deti striedavo hádžu kockou).

  • "Sekierová kaša": Kaša - drobivá, chutná, hustá, tekutá, sladká, chutná, krupicová, ryžová, pohánková.....
  • Čaj "Fly - tsykatuha" - horký, voňavý, sladký, silný, aromatický, liečivý, .....
  • "Husi - labute" Jablko - šťavnaté, kyslé, sladké, kyslo-sladké, lesné, záhradné, zrelé, zelené ...
  • "Vlk a sedem detí" Mlieko - kyslé, roztavené, kondenzované, suché, biele, čerstvé ...
  • Chlieb (bochník) „Princezná žaba“ - mäkký, čerstvý, zatuchnutý, pšenica, raž ...
  • „Príbeh rybára a rýb“ - Ryby - čerstvé, mastné, solené, sušené, údené, morské, riečne ...

7. (sadni si za stôl) Tu je posledná úloha - musíte oživiť obrázky. Mali by byť také chutné a roztomilé ako v sk. Chippolino. (na listoch sú nakreslené geometrické tvary: ovál, kruh, obdĺžnik, deti kreslia na prvky)

OK už je po všetkom......
Prechádzali sme stránkami
Z úžasnej chutnej knihy
Našli sme veľa chutných vecí:
Rozprávky, hry a básničky a samozrejme ceny
To isté nezvyčajné a veľmi roztomilé. (deti dostanú sladkú odmenu)

Lekcia rozvoja reči.

"To je ten príbeh!"

Cieľ: rozvíjať súvislú reč.

Ciele:

  • formovanie schopnosti stanoviť príčinu a následok;
  • školenie v zostavovaní odôvodnenia a chápaní jeho znakov: téza, dôkaz, závery;
  • formovanie schopnosti skladať úvahy, usporiadať argumenty v určitom poradí;
  • výchova kultúry myslenia a reči.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Chlapci, pamätáte si, ako Dunno vystrašil svojich priateľov príbehom o kúsku, ktorý vyšiel zo Slnka a ako sa mu neskôr všetci smiali? prečo sa to stalo? (Neučil som sa. Nič som nevedel).

Je to správne. Stále však nedokázal prerozprávať, čo počul od Steklyashkina. To znamená, že je veľmi dôležité nielen veľa vedieť, ale aj vedieť svoje vedomosti preniesť na iných, dokázať svoj názor. Naučíme sa to, aby sme neboli v pozícii Dunna.

"Vysvetľovači".

Deťom sa ponúkajú obrázky: chlapec boxer trénujúci s boxovacím vrecom, bežiaci pštros, kotlík na varenie, povzbudzujúci diváci, vianočný stromček ozdobený hračkami. (V silnej skupine môžete toto herné cvičenie vykonať bez použitia obrázkov).

Pokračovať v návrhoch.

Seryozha je silná, pretože ...

Pštros beží rýchlo pretože…

Z kanvice vychádza para pretože…

Publikum tlieska pretože…

Obliekli sme stromček pretože…

Dunno sa posadil, aby učil, začal robiť vety, ale potom ho Gunka zavolal, aby si zahral futbal. Nevedno všetko rýchlo napísal a vybehol na ulicu. Skontrolujeme, či úlohu splnil správne.

"Zvnútra von".

Správne návrhy.

Gunka ochorel, pretože dostal teplomer.

Vietor je dnes silný, pretože sa kývajú stromy.

Žihľava štípe, lebo sa jej bojím.

Pohár spadol, pretože sa na ňom objavila prasklina.

Dnes je horúco, lebo deti sa opaľujú.

Na semafore sa rozsvietila červená, pretože autá zastavili.

A tu sú kresby, ktoré nakreslil Dunno na lekciu kreslenia.

"Učiť sa uvažovať."

Deťom sa ponúkajú kresby-bájky:v lete chodí chlapec lyžovať v zimnej kombinéze, v zime deti zbierajú hríby, chlapec zasadil lyžu do záhrady atď.

Dokážte, že tieto obrázky nie sú nakreslené správne. Použite slová – prvé, druhé – aby sme pochopili postupnosť vašich úvah.

Keby k nám teraz prišli na návštevu naši nízki kamaráti, asi by sa veľmi čudovali, pretože zima sa tento rok zime veľmi nepodobá.

"Vymyslite si odôvodnenie."

Urobte si zdôvodnenie na tému "Tohtoročná zima nie je celkom ako zima."

Na prepojenie viet použite slová:to preto, že v súvislosti s týmto...

Skúsme teraz dať dokopy všetko, čo sme sa dnes naučili.

Vypočujte si príbeh: „Na jeseň sa v lese objavil zajac. Vyrastal veselý, šikovný. Raz sa zajac stretol s motýľom, húsenicou a medvedíkom. Všetci sa spriatelili, hrali a zabávali až do mrazov. Prišla zima a s ňou Nový rok prišiel. Zajačik sa rozhodol pozvať svojich priateľov na dovolenku. V lese som však nikoho nenašiel. Prečo?"

(Deti pokračujú v príbehu).

Pomyslite na nejakú báječnú situáciu, ktorú môžete vysvetliť. Napríklad: "Prečo ti Dunno povedal, že vynašiel balón?", "Prečo malé dievčatá pozvali karafiát na ples?" (Odpovede detí).

Dnes sme teda urobili ďalší krok k tomu, aby bol váš prejav správny, zrozumiteľný a zaujímavý.


G. Orekhovo-Zuevo

Abstraktné triedy v prípravná skupina

na tému: "Vždy sú v mojom srdci"

Ciele: zovšeobecňovať vedomosti detí o rodine, pomáhať deťom porozumieť dôležitosti rodiny, ukázať jej hodnotu pre každého človeka, pestovať lásku a úctu k členom rodiny, učiť sa starať o svojich blízkych, rozvíjať zmysel rodinnej súdržnosti u detí, podporiť záujem o históriu ich rodiny.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Teraz vám, deti, dám hádanku a vy ju skúste uhádnuť:

Piati a piati sú bratia,

Takže všetci sa narodia spolu,

Ak vykopú posteľ...

Nechajte si všetky jednu lopatku.

Nenudiť sa, ale hrať

Spolu, všetko v jednej hračke

A v zime celý dav

Spoločne sa skrývajú v teplushki.

Toto sú „päť a päť“,

Hádajte, ako sa volajú?

(deti hádajú hádanku)

Učiteľ: - Ako ste uhádli, že sú to prsty?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: - Kde sa skrývajú prsty v zime?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: - Chlapci, radi sa hráte s prstami?


1. Prstová gymnastika "Priateľská rodina"

(uvoľnite prsty z päste a pohyby sprevádzajte textom)

"Tento prst je starý otec,

Tento prst je babička

Tento prst je otec

Tento prst je mama

Tento prst som ja.

To je celá moja rodina."

(deti opakujú po učiteľke najprv na pravej, potom na ľavej ruke. Sadnú si na koberec.)

2. Rodinný rozhovor:

Učiteľ: - O čom je táto hra?

Deti: - O rodine.

Vychovávateľ: Čo je to rodina?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: Každý z nás má mamu a otca. Toto sú naši rodičia. Majú vlastnú mamu a otca - to sú naši starí rodičia. Ale dedko a babka mali vlastného otca a mamu a tí mali svojich. Bolo ich veľa a žili dlho. Sú to naši predkovia. Všetci vaši predkovia sú váš druh. Každý z nás má svoj vlastný druh.

- Aké slovo môže nahradiť slovo rodina? (rod)

3. Rozprávanie o deťoch

Vychovávateľ: - Mám takú dlaň ( zobrazujúci siluetu). Nájdeme na ňom najmenší prst – malíček.

(navrhujú deti)

Učiteľ: - Kto je najmenší, najobľúbenejší vo vašej rodine?

- Ako vás s láskou volajú v rodine? ( zajačik, slnko, dcéra atď..)

- Prečo ťa tak volajú dospelí? ( pretože milujú)

4. Počúvanie hudby

Vychovávateľ: Teraz počúvajte pieseň. A kto pozná slová, môže spievať.

(Znie pieseň „Solar Circle“. L. Oshanin, hudba. A. Ostrovského)

6. Rozprávanie o mame .

- O kom je táto pieseň?

- Povedz nám, aká je tvoja matka?

Hra "Closing the Circle"

(v sede v kruhu deti striedavo vymenúvajú prídavné mená, ktoré ich mamu charakterizujú, odovzdávajú si štafetu v kruhu - položia ruku susedovi na rameno a tak ďalej, kým sa kruh neuzavrie.)

Deti: Krásna-milá-roztomilá-inteligentná-starostlivá-jemná-láskavá-milovaná...

Učiteľ: Koľko krásnych milých slov môžete povedať o svojich matkách! Teraz si vypočujte, čo povedal jeden chlapec o svojej mame:

Na jarmoku sa stratilo dieťa. Beží. Plač. Hľadá sa mama. Ľudia sa ho pýtajú: "Aká je tvoja mama?" Chlapec cez slzy odpovedal: "Moja mama je tá najlepšia!"

- Súhlasíte s týmto chlapcom?

(odpovede detí)

Nájdeme tvar matky a položíme ho na ďalší prstenník.

7. Predstavenie pápeža

Vychovávateľ: Povedzte mi, chlapci, koho postava by mala byť vedľa mamy - na prostrednom prste?

(nasaďte si na prst postavu otca)

8. Rozprávanie o rodičoch

Učiteľ: ako môžeme zavolať otca a mamu jedným slovom? (rodičia)

Rečová hra „Povedz kto?“

Každý z nás sa niekedy narodil.

- Kto nám dal život?

- Kto sa o nás stará?

- Kto ťa naučil robiť prvé kroky, podopretý, aby si nespadol?

- Kto nám utieral slzy, hladkal modriny, utešoval, liečil v chorobách?

- Kto sú naši najdrahší a najbližší - mama a otec?

- Boh prikázal ctiť svojho otca a svoju matku

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Toto pravidlo si vždy pamätajte a potom budú vaši rodičia šťastní.

8. Telesná výchova

Vychovávateľ: Poďte, moji dobrí, trochu si oddýchneme, postavíme sa do kruhu:

Tu roztiahneme ruky,
Akoby prekvapený.
A jeden druhému až po zem
Sklonený k opasku!
Prehnutý, narovnaný
Sklonili sa, narovnali sa.
Nižšie, nižšie, nebuďte leniví,
Ukloňte sa a usmejte sa.

9. Stretnutie so starými rodičmi

(ozve sa klopanie na dvere)


Vychovávateľ: Kto sa to ponáhľa k nám? Vstúpte prosím.

(babička vstúpi s truhlou v rukách)

Klok, klok, klok! Klok, klok, klok!

Pred tebou je hruď!

Všetko vyrezávané a maľované.

Hruď, otvor tajomstvo!

Ak chcete otvoriť truhlicu, musíte dokončiť moju úlohu.

Je tu pre vás jedna hra.

SOM teraz čítaj poéziu.

SOM Ja začnem a ty skončíš,

Odpovedzte unisono.

Kde je odpoveď, tam je aj koniec.

Kto vám povie - dobre!

(hra sa hrá "Povedz mi slovo")

Veľa, veľa okien v ňom

Žijeme v ňom. Toto...

Ráno som išiel na klzisko

Môj najmladší...

Sedieť dôležito na okne

Mačka láskyplne pradie.

Mali by ju liečiť

Koniec koncov, babička pečie ...

Na Katyine narodeniny

Mama šila...

Mama, otec, brat a ja -

Spolu, priateľsky...

Výborne, chlapci! Uhádli ste všetky hádanky.

Budeme jesť palacinky

A kapustový koláč.

Poznáme babičku -

Varíš chutne!

(Deti dávajú na ukazovák dlane zodpovedajúcu postavu - siluetu).

Vychovávateľ: - Chlapci, zostal nám jeden prst - veľký. Kto je to?

Presne tak, dedko.

Môj drahý dedko

Všetci sme na vás hrdí!

A poviem ti tajomstvo:

Niet lepšieho starého otca na svete!

vždy sa budem snažiť

Vzhliadať k tebe vo všetkom!

Deti si na prst kladú zodpovedajúci tvar.

10. Zovšeobecnenie poznatkov

Vychovávateľ: - Moji priatelia! Pozri, máme veľkú priateľskú rodinu ako na dlani. Všetci v rodine sa navzájom milujú, starajú sa a pomáhajú si.

- Pomáhate svojim blízkym?

Navrhujem, aby ste si zahrali hru

11 Didaktická hra „Správne a nesprávne“

(Každé dieťa má dve slnká: milé a nahnevané. Deťom sa ponúka situácia, ak je správna, vychádza dobré slnko, ak nie, nahnevané slnko)

Situácie:

- Peťo si odložil oblečenie.

- Máša nechala na stole špinavý riad.

- Zoya nepovedala svojej matke o tom, že dostala dvojku.

- Vitya si každé ráno čistí zuby.

- Káťa uvarila čaj pre moju babičku.

- Ksenia bez opýtania vzala knihu môjho otca.

- Rómovia pomohli starému otcovi nájsť okuliare.

12. Rozprávanie o domove

Vychovávateľ: Každá rodina má svoj vlastný domov, ktorý je teplý a útulný. Čo myslíte, aký dom má naša rodina?

(Odpovede detí)

Vychovávateľ: - Skontrolujme, či uvažujete správne. Zatvor oči.

(v tomto čase učiteľ postaví vopred pripravený dom tak, aby bola v okne viditeľná celá rodina)

Pozývam deti, aby prišli a preskúmali dom.

Akými farbami je dom namaľovaný? ( svetlý)

prečo? ( priateľské k rodine, veselé a šťastné)

Je to dobré pre tých, ktorí sú vo svojich domovoch.

Naša lekcia sa skončila. Koľko zaujímavých vecí sme dnes počuli od našich malých rodinných príslušníkov! Želám si, aby deti nikdy nesmútili svojich rodičov a rodičia svojim deťom rozumeli. Nenechávajte jeden druhého bez pozornosti a účasti!

Oľga Melniková
Abstraktné otvorená trieda"Knizhkinove príbehy" v prípravnej skupine pre školu

Zhrnutie GCD v prípravnej skupine pre školu na tému: "Knihy histórie"

Tento materiál bude užitočný pre učiteľov prípravnej skupiny na školu. Materiál pomôže deťom ľahko, prirodzene, zaujímavo oboznámiť s históriou vzniku knihy, povieme vám o vlastnostiach a kvalitách rôznych materiálov používaných v staroveku na tvorbu knihy. Materiál bol vyvinutý v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom

Zhrnutie GCD v prípravnej skupine pre školu na tému: "Knihy histórie" - otvorená hodina

Cieľ: prehĺbiť porozumenie detí o základných charakteristikách knihy, o vlastnostiach a kvalitách rôznych materiálov používaných v staroveku na vytvorenie knihy v súlade s federálnymi štátnymi normami.

Integrácia vzdelávacích oblastí:"Kognitívny rozvoj", "Sociálny a komunikačný rozvoj", "Vývin reči", "Umelecký a estetický vývoj", "Fyzický vývoj".

Typy detských aktivít: herné, kognitívne, komunikačné, pohybové, hudobné a umelecké.

Ciele vzdelávacích aktivít priamo:

1. Vzdelávací aspekt:

Vzdelávacia oblasť "Kognitívny rozvoj":

Formovanie kognitívneho záujmu, rozširovanie obzorov

Zovšeobecňovať a rozširovať predstavy detí o svete okolo nich a objektívnom svete (o knihách, o typografii, o hline, brezovej kôre, hodvábe)

Prispieť k obohateniu detských reprezentácií geografie a astronómie (guľatina, moria, oceány, názvy krajín)

Prehĺbiť u detí pochopenie základných vlastností a kvalít materiálov

Systematizovať schopnosť detí navigovať a zobrazovať predmety v určitom smere (hore, v strede, vpravo)

Vytvárajte základné predstavy o čase (predtým, minulosť, prítomnosť, predtým, potom)

Vzdelávacia oblasť "Umelecký a estetický rozvoj":

Naďalej oboznamovať deti s hudobnou kultúrou, podporovať umelecký vkus

Formovať u detí stabilný záujem o vizuálnu aktivitu

2. Aspekt rozvoja:

Podporovať rozvoj kreativity detí v procese produktívnych činností

Podporovať rozvoj zvedavosti, schopnosti vyvodzovať závery a závery v závislosti od výsledku experimentov a na základe dostupných informácií

Prispieť k zvládnutiu techník praktickej interakcie s okolitými predmetmi

Rozbaliť slovná zásoba a aktivizovať slovnú zásobu predškolákov

Rozvíjať predstavivosť, asociatívne a kreatívne myslenie

3. Vzdelávací aspekt:

Vzdelávacia oblasť "Sociálny a komunikačný rozvoj"

Budujte sociálne zručnosti

Vzbudiť chuť pracovať v tíme, spoločne, naučiť pracovať v malých skupinách

Podporovať rozvoj schopnosti dodržiavať základné pravidlá hry-cestovania počas hodiny

Podporovať kreativitu, iniciatívu a samostatnosť detí, schopnosť koordinovať svoje činy s rovesníkmi

Aplikácia technológií na udržanie a stimuláciu zdravia

Podporovať ochranu zdravia detí využívaním technológií na ochranu zdravia

Vzdelávacia oblasť „Rozvoj reči“:

Vzbudiť u detí záujem o vedeckú a náučnú, beletriu

Vychovávať lásku a rešpekt ku knihe

Podporovať vývoj všetkých komponentov ústny prejav deti, voľná komunikácia s dospelými a deťmi

Vzdelávacia oblasť "Telesný rozvoj":

Zabezpečiť optimálnu pohybovú aktivitu detí pri výchovno-vzdelávacej činnosti

Sledujte držanie tela, správne sedenie detí v triede

Metódy a techniky.

1. Vizuálne: (prezentácia, ukážka)

2. Slovesné: umelecké slovo, rozhovor, príbeh, otázky, vysvetlenia

3. Hranie: moment prekvapenia, didaktická hra"Vymysli slovo", "Hieroglyf", "Tlačiarne"

4. Metóda projektových aktivít (kognitívny výskum a experimentovanie)

Práca so slovnou zásobou: obohatenie slovníka o slová (faraón, kňaz, odtlačok, typografia, hodváb, hieroglyf, Egypt, Čína, Rusko, kronikár, čepeľ).

Forma podujatia: Cestovateľská hra

Použité moderné technológie: zdravotne nezávadná technika, prvky sociálno-hernej techniky, technológia osobnostne orientovanej interakcie dospelého s deťmi, využívanie informačných a komunikačných technológií

Materiály a vybavenie: Glóbus, mikroskop, model stroja času, projektor, plátno, hudobné centrum, flash disk s hudobnými nahrávkami počas hodiny, slideshow na tému lekcie, obruče, kúsky hodvábu, štetec, maliarske taniere, obrúsky, dosky s hlinou , taniere piesku a pod. s vodou, drevené palice, drevené odtlačky písmen, hieroglyfické vzorky, veľké kocky s písmenami a číslami, držiak na štetce, „šikovné“ medaily, stoly, stoličky, koberec, ventilátor, vidiecky dom, breza, profesor Pochemučkov kostým.

Priebeh vzdelávacích aktivít.

1. Úvodná časť

Znie veselá hudba. V hudobnej miestnosti sedí profesor Pochemuchka za stolom a pozerá sa cez mikroskop.

profesor: Koľko vecí potrebuješ zistiť sám a povedať chalanom. Koniec koncov, vždy majú toľko otázok a na každú musím nájsť odpoveď!

V tomto čase do sály vstupujú učiteľky a deti prípravnej skupiny na školu.

Vychovávateľ: Dobrý deň, pán profesor Pochemuchka, naši majú opäť otázku, vedeli by ste na ňu pomôcť nájsť odpoveď?

profesor:- Ahojte chlapci! Som majstrom školy „Whychek“. V mojej škole „Prečo Chek“ študujú deti z celého sveta (ukazuje na zemeguľu, všetci, ktorí chcú získať odpovede na rôzne otázky. Máte teda na mňa otázku? A čo by ste dnes chceli vedieť?

dieťa: (v rukách má knihu) Vážený pán profesor, s priateľmi by sme chceli vedieť, aké boli prvé knihy?

2. Hlavná časť

profesor: Vidím, že ste veľmi šikovní a zvedaví chalani a tieto deti milujem a samozrejme vám pomôžem. Takže chcete vedieť, aké boli prvé knihy. Chlapci, na čo sú podľa vás knihy? Aké boli podľa vás prvé knihy? (odpovede detí).

profesor: Výborne, asi veľa čítate doma so svojimi otcami a mamami?

Odpovede detí:Áno

profesor: A aká je vaša obľúbená kniha, odpovedáme úplnou odpoveďou, pretože som profesor a milujem šikovné deti.

Odpovede detí: Moja obľúbená kniha je "Palček". (deti pomenujú svoje obľúbené knihy).

profesor: Výborne, dobre, je čas ísť. Aby sme zistili, aké boli prvé knihy, budeme ich musieť poslať späť v čase. A aká je minulosť?

Odpovede detí: Minulosť je to, čo už bolo, čo už pominulo.

profesor: Dobre. Chlapci, ako sa dostaneme do minulosti, ktovie? A ako som povedal, odpovedáme úplnou odpoveďou, pretože som profesor a milujem šikovné deti.

Odpovede detí: Môžeme sa vrátiť v čase... (s pomocou Kúzelná palička lietadlom, raketou, strojom času)

/ profesor prehráva každý výrok dieťaťa, napr.: „Myslíte si, že na rakete, chlapi, ak nastúpime do rakety, kam pôjdeme? Do priestoru. Je vesmír minulosťou? Nie “ atď., kým deti neprídu na to, že do minulosti sa dá dostať len strojom času /

profesor: Je to tak, chlapci, do minulosti sa dostaneme v stroji času. A je to aj v mojom laboratóriu. Žiadam vás všetkých, aby ste vstúpili do môjho stroja času (znie vesmírna hudba, deti idú do stroja času).

profesor Chlapci, aby naše auto lietalo, musíte ho naštartovať. Stroj času je pripravený letieť do minulosti, pozrieť sa na mňa, opakovať a robiť to, čo robím ja.

Fyzika "Stroj času"

Sedíme v stroji času (robíme drepy a zároveň robíme „motorické cvičenie“

Hneď sa ocitneme v minulosti (opisujeme oboma rukami kruh vo vzduchu).

Jeden, dva, tri, štyri, päť (prsty na ľavej ruke ohnite ukazovákom pravej ruky).

Leťte našim autom (ukazujeme krídla lietadla rukami,

Vráťte nás všetkých do minulosti (opisujeme kruh vo vzduchu oboma rukami).

profesor: Akí dobrí chlapi! Teraz sa pozrite na obrazovku, sme v starovekom Egypte. (na plátne prebieha premietanie diapozitívov pomocou projektora, sprevádzané príbehom profesora Pochemučku a znie tichá hudba).

profesor: Egypt je úžasná krajina. Sú tu púšte, moria, rieky a dokonca aj hory. V dávnych dobách vládli Egyptu faraóni. A kňazi im pomáhali. Kňazi sú asistentmi faraónov. Kňazi boli veľmi inteligentní a vzdelaní ľudia, vedeli písať a čítať.

profesor: Teraz zatvorte oči a počúvajte hudbu. Teraz ich otvorte. Poďte dnu a sadnite si za stoly. Pozrite sa na svoje stoly, sú tam prírodné materiály. Pozrime sa, čo leží pred vami? Povedz Iljovi, čo máš na stole?

Odpovede detí: Na mojom stole je hlina, piesok a voda.

profesor: Výborne, uhádli ste všetky materiály. Prečo si myslíte, že je na našich stoloch piesok, hlina, voda?

Odpovede detí: Možno si niečo postavíme alebo vypestujeme rastlinu, možno sme z nich vyrobili knihy.

profesor: Dovoľte nám to teraz s vami zistiť. Najprv vyskúšame piesok. Vezmite drevené paličky a skúste do piesku napísať akékoľvek písmeno, ktoré poznáte. Povedz mi, aký list si napísal? (odpovede detí)... Je váš obrázok viditeľný?

Odpovede detí:Áno.

profesor: Teraz položte paličky na stôl. Predstavme si, že sme naše nápisy nosili čítať našim mamám. Nosili sme ich a trepali po ceste. Vezmite taniere a trochu s tým potraste, nie príliš, ako som to urobil ja. Čo sa stalo s naším nápisom?

Odpovede detí: Odišla, náš nápis zmizol.

profesor: Prečo sa to podľa vás stalo?

Odpovede detí: Lebo sme sa triasli, lebo piesok je sypký.

profesor: Je to tak, chlapci, pretože piesok je sypký a ak ho zatrasiete, fúknete, nápis zmizne. Je piesok dobrý na to, aby sme napísali knihu?

Odpovede detí: Nie, pretože nápis zmizne.

profesor: A teraz jemne posunieme taniere s vodou, vezmeme naše drevené paličky a pokúsime sa cikať do vody. No, čo robia chalani?

Odpovede detí: nič

profesor: A prečo?

Odpovede detí: Pretože voda je neviditeľná, tekutá a miznú aj naše písmená

profesor: Výborne, povedali ste všetko správne, voda je tekutá, priehľadná a nemá tvar, čo znamená, že voda pre nás nebude vhodná ani na písanie knihy. Teraz opatrne premiestnime náš tanier s vodou a premiestnime ďalší prírodný materiál, hlinu. Vezmime si paličky a skúsime maľovať na hlinu. Do stredu nakreslite malý štvorec a napravo od neho kruh. No, ukazuje sa, maľovať na hlinu?

Odpovede detí:Áno.

profesor: Dobre, položte paličky na stôl. A teraz verme, či naša kresba prežije, potrasme doskou hlinou a teraz na ňu fúknime. Čo sa stalo s našou kresbou, zostala?

Odpovede detí: Kresba zostala, nezmenila sa.

profesor: Aký záver teda možno vyvodiť?

Odpovede detí: Môžete si vyrobiť knihu z hliny.

profesor: K tomuto záveru dospeli staroveké kňažky. Poďme sa pozrieť na obrazovku, ako to urobili. (je tu slideshow sprevádzaná profesorovým príbehom)... Kňažky na nahrávanie používali tie isté hlinené tabuľky, na ktoré písali drevenými paličkami, ktoré sa nazývali čepele, palicou zatlačili na hlinu, ako to robíte teraz vy, a potom sa dali vysušiť. Toto vytvorilo jednu stranu knihy. Keď kňažky písali mnohé z týchto hlinených knižných stránok, poukladali ich na seba. Tak sa chlapi dostali k prvým knihám. Hlinené knihy boli veľmi veľké a ťažké.

profesor:Čo sa vám páčilo na Starovekom Egypte?

Odpovede detí: Veľmi.

profesor: Teraz si osušte ruky obrúskom a je čas, aby sme šli znova. Poďme k nášmu stroju času. Teraz sa ocitneme v inej krajine a v inej dobe. Ale aby sme sa tam dostali, musíme znova spustiť náš stroj času. / fyzická minúta „Stroj času“ /.

profesor: Poďme von zo stroja času. Vy a ja sme sa dostali do krajiny starovekej Číny, aby sme zistili, aké boli prvé knihy v tejto krajine, pozrime sa na našu obrazovku, ktorá vie všetko (sprievodná prezentácia profesorovho príbehu). Guys China je rodiskom mnohých objavov. Toto je palác cisára, cisár je najdôležitejšou osobou v Číne. V Číne sa neustále pestuje čaj a ryža a ako materiál bol vynájdený hodváb. A títo chlapci sú čínsky nový rok, ktorý sa považuje za najdôležitejší sviatok v Číne. Číňania veľmi radi vymýšľajú rôzne hádanky a hlavolamy. A pripravili si pre nás aj úlohu. Pozrite sa na tieto kocky, preskúmajte ich a zamyslite sa nad tým, akú úlohu by pre nás prefíkaní Číňania mohli vymyslieť?

Odpovede detí: Možno z nich budete musieť niečo postaviť. Na kocke sú napísané písmená a čísla.

profesor: Prečo si myslíte, že nám napísali listy na kocky?

Odpovede detí: Slová musia byť zložené z písmen.

profesor: A zo slov, čo sa dá vymyslieť?

Odpovede detí: A slová môžu byť použité na vytvorenie vety.

profesor: A teraz to s vami preveríme. Chlapci, musíme sa rozdeliť na dva tímy (profesor rozdelí deti do dvoch tímov, prebieha práca v skupinách). Pozorne počúvajte, každý z vás má na kocke napísané písmeno a vedľa písmena v hornom rohu je napísané číslo. Musíte usporiadať čísla v poradí a potom dostanete slovo. Chlapci, akým číslom začneme skladať slovo?

Odpovede detí: Začneme číslom jeden.

profesor: Pozor, nezamieňajte postupnosť čísel, inak slovo nemusí fungovať (deti vymýšľajú slová: kniha, priateľ).

profesor: Vidím, že ste spolupracovali a úlohu ste už splnili, skontrolujeme, či ste ich splnili správne. Vitalik, prečítaj si, aké slovo dostal tvoj tím.

Odpovede detí: Máme slovníček.

profesor: Výborne, urobili sme všetko správne. Nikita, prečítajte si, aké slovo dostal váš tím.

Odpovede detí: Máme slovného priateľa.

profesor: Teraz povedzme tieto dve slová spolu. (deti refrénovo vyslovujú book-friend). Akú ponuku sme dostali? Ešte raz Vladik?

Odpovede detí: Kniha je kamarát.

profesor:Áno, chlapci, kniha je náš priateľ. A prečo sa hovorí: „Kniha je najlepší priateľ,“ ktovie?

Odpovede detí: Tak sa hovorí, pretože kniha nás všetko naučí, môžeme sa z nej dozvedieť veľa zaujímavého.

profesor: Výborne chlapci. Teraz si pohodlnejšie sadnite na tento krásny koberec. História starovekej čínskej knihy je veľmi zaujímavá. Čo myslíte, z čoho vznikla prvá kniha v Číne? (odpovede detí, možno sa deti pozrú na koberec a uvidia kúsky látky, urobia záver). Prvá kniha v Číne bola vyrobená z hodvábu. čo je hodváb?

Odpovede detí: Hodváb je taký materiál ( ak deti neodpovedajú, sám profesor hovorí, že hodváb je materiál, z ktorého sa dá ušiť blúzka, šaty, župan).

profesor: Výborne. Potom sa hodváb nastrihal na malé kúsky, to boli strany knihy, a potom sa tieto strany spojili. A tieto hodvábne knihy sa ukázali, pozrite sa na obrazovku. V takýchto knihách Číňania písali štetcom a farbami. Pozývam vás, aby ste sa tiež stali tvorcom hodvábu. A navrhujem napísať na vaše kúsky hodvábnu stránku knihy. To, čo napíšeme na vaše hodvábne stránky, vám teraz ukážem. Pozrite sa na tabuľu, aké sú tu namaľované tieto zvláštne symboly? (vypočujte si odpovede detí, môžu byť rôzne, všetko závisí od úrovne vedomostí dieťaťa a jeho fantázie)... Faktom je, že v Číne sa na písanie používali špeciálne písmená - symboly nazývané hieroglyfy. Povedzme spolu - hieroglyfy. Pozri, na tejto stene sú napísané hieroglyfy. Tento hieroglyf znamená slovo človek, tento hieroglyf znamená slovo slnko a tento hieroglyf znamená slovo tráva a toto je voda. Navrhujem vybrať si hieroglyf, ktorý sa vám páči, a napísať ho štetcom a farbami, ako to bolo v starovekej Číne, na vaše hodvábne stránky. No, čo robia chalani? Ty Snezhana, čo kreslíš? A ty si Vladik (komentujú deti svoje hieroglyfy? Ach, ako krásne si urobil Ignat, ten muž stojí v tráve. Výborne. Polož kefu na stojan a pozri sa na mňa.

profesor: A ľudia v Číne veľmi radi tancujú. A tiež ťa chcem naučiť čínsky tanec (dynamická pauza „čínsky tanec“ + artikulačná gymnastika)

profesor: Chlapci, prezradím vám malé tajomstvo, že Číňania sú celkom vynaliezaví ľudia a ďalšia vec, ktorú vymysleli, bol papier. Ale o tom si povieme v inej lekcii a inokedy. A teraz si utrite perá obrúskom a všetkých vás žiadam, aby ste vstúpili do stroja času, aby ste sa preniesli do nového času. Raz, dva, tri, naštartujte auto (uskutoční sa fyzická minúta „Stroj času“).

profesor: Chlapci, vy a ja sme sa presťahovali do starovekého Ruska, ako sa naša krajina, Rusko, predtým nazývala. Čo myslíte, z čoho mohla vzniknúť prvá kniha v Rusku? (odpovede detí).

profesor: Tak sa pozri na obrazovku. Rusko bolo vždy známe svojimi krásnymi mestami, svojimi mocnými a silnými hrdinami, svojimi sviatkami, svojou prírodou. Chlapci, viete, že najskôr v Rusku písali na brezovú kôru. Chlapci, čo je to brezová kôra?

Odpovede detí: Brezová kôra je kôra brezy (ak deti neodpovedajú, profesor sa otočí k obrazovke, „chalani, pozri sa, ako to vyzerá“).

profesor: Výborne, Sasha, naozaj brezová kôra je brezová kôra. A prvé knihy v Rusku boli naozaj brezová kôra. A písali naň pomocou takej zvláštnej ostrej palice, kronikári, alebo ako ich dnes nazývame pisatelia, písmenká vyškrabávali. Dajme si to dokopy: kronikári / deti vyslovujú slovo v zborových kronikách /. Ako inak teraz nazývame kronikárov?

Odpovede detí: Teraz nazývame kronikárov spisovateľmi.

profesor: Práca kronikárov bola veľmi náročná a vyžadovala si veľa pozornosti a trpezlivosti. Preto boli takí šťastní, keď papier nahradil brezovú kôru. A až neskôr sa objavili prvé tlačené knihy. Pozrite sa na našu inteligentnú obrazovku. Ukazuje sa, že písmená pre prvé tlačené knihy v Rusku boli vyrezané z dreva. Potom sa na ne naniesla farba a pritlačila sa na list papiera. (na obrazovke beží prezentácia). Toto bola prvá tlačená kniha.

profesor: Navrhujem aj vám, vyskúšajte si rolu kníhtlačiarov a skúste vytlačiť jednu stranu takejto knihy. Chcieť? Potom poďte so mnou k stolu, na ktorý budeme písať. Pozri, na stole máme veľký list papiera a vytlačené odtlačky. Ako starí kronikári musíte namaľovať tlač a pripevniť ju na list papiera. Ak to chcete urobiť, vyberte písmeno, ktoré sa vám páči, a vytvoríme prvú tlačenú knihu, ako to bolo v starovekom Rusku. Tak do toho, neviem sa dočkať, čo dokážeme.

profesor: Chlapci, náš cestovateľský čas sa skončil a je čas, aby sme sa vydali na cestu späť. Žiadam vás všetkých, aby ste vstúpili do stroja času. Chlapci zatvorte oči a povedzte so mnou tieto slová:

Jeden dva tri,

Preleťte stroj času

Vráťte nás do prítomnosti.

3. Záverečná časť.

profesor: Teraz otvor oči. Pozri, ty a ja sme opäť skončili v mojom laboratóriu. Tak chlapci, páčilo sa vám naše cestovanie v čase? Kde sme dnes boli s vami? Na čo sa maľovalo v Egypte? Kde sme ešte boli? Aké boli prvé knihy v Číne? Kde sme ešte boli? Na čo boli napísané prvé knihy v Rusku? Chlapci, aká kniha sa podľa vás písala najjednoduchšie? Ktorý je náročnejší? Čo nové ste sa dnes naučili? Na čo najradšej spomínate? A na rozlúčku vám chcem odovzdať zákazky šikovných ľudí, ktorí vám pripomenú naše stretnutie a potvrdia, že ste sa stali žiakmi školy Pochechek. No chlapci, je čas, aby sme sa rozlúčili, dovidenia, uvidíme sa čoskoro.



chyba: Obsah je chránený!!